Straż Graniczna Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych SG im. gen. bryg. Wilhelma Orlika - Rückemanna Kurs doskonalący „Zatrzymywanie osób w działaniach specjalnych”. - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Kurs doskonalący „Zatrzymywanie osób w działaniach specjalnych”.

Patrycja Linke - Malinowska
26.01.2018

W dniach 22 - 26.01.2018 r. w Ośrodku Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu zrealizowano kurs doskonalący z zakresu „Zatrzymywania osób w działaniach specjalnych”.

W szkoleniu uczestniczyli funkcjonariusze Wydziałów Zabezpieczenia Działań i Zespołów Interwencji Specjalnych Straży Granicznej, którzy w ramach wykonywania obowiązków służbowych są kierowani do realizacji lub zabezpieczenia działań specjalnych.

Celem głównym kursu jest doskonalenie umiejętności funkcjonariuszy przy zatrzymywaniu osób, których zachowanie może stwarzać niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia. W trakcie szkolenia zaprezentowano zagrożenia, jakie może stwarzać osoba posiadająca umiejętności walki wręcz (MMA, boks, zapasy itp.), niebezpieczne narzędzia (np. nóż) czy broń palną.

Funkcjonariusze korzystali z bazy szkoleniowej OSS SG w Lubaniu i w Szklarskiej Porębie. Mieli również do dyspozycji auto, na którym mogli ćwiczyć użycie środków przymusu bezpośredniego wobec figuranta w pojeździe, wybijanie szyb, przecinanie pasów itp.

Dzięki współpracy pomiędzy Ośrodkiem Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej a Krajową Szkołą Sądownictwa i Prokuratury oraz Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w szkoleniu uczestniczył dr Robert Netczuk. Ekspert omawiał aspekty prawne użycia środków przymusu bezpośredniego i broni palnej, zarówno w trakcie wykładu, jak i podczas zajęć praktycznych.

Dużą uwagę zwrócono na trening strzelecki na zmęczeniu fizycznym czy z użyciem tarczy balistycznej. W trakcie zajęć używano systemu FX Simunition, granatów hukowych czy strzelby gładkolufowej.

Podobnie jak Zespół Interwencji Specjalnych z PSG Katowice-Pyrzowice, który został przeszkolony z użycia psa bojowego czy patrolowego, w trakcie zeszłorocznego szkolenia realizowanego we współpracy z Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice-Pyrzowice, tak i w trakcie tego kursu zostały przećwiczone elementy taktyki użycia psa jako środka przymusu bezpośredniego w trakcie działań specjalnych.

do góry