W przedsięwzięciu wzięli udział funkcjonariusze z Komendy Głównej Straży Granicznej, Nadwiślańskiego, Nadodrzańskiego, Nadbużańskiego, Podlaskiego, Śląskiego, Bieszczadzkiego oraz Karpackiego Oddziału SG.
Kurs adresowany był do funkcjonariuszy i pracowników pionu ds. cudzoziemców, którzy realizują zadania związane z prowadzeniem postępowań administracyjnych w sprawie udzielenia cudzoziemcom zgody na pobyt ze względów humanitarnych, bądź też zgody na pobyt tolerowany.
Szkolenie składało się z dwóch paneli:
Panel teoretyczny obejmował zagadnienia dotyczące omówienia przesłanek do udzielenia zgody na pobyt ze względów humanitarnych oraz zgody na pobyt tolerowany. Tematykę poparto stosownym orzecznictwem zarówno na szczeblu sądów krajowych, jak i europejskich, w kontekście ochrony cudzoziemców przed zobowiązaniem do powrotu,
- Panel praktyczny składał się z zajęć mających na celu przeprowadzenie postępowania administracyjnego w sprawach o udzielanie zgody na pobyt ze względów humanitarnych oraz zgody na pobyt tolerowany. Uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z trudnymi sytuacjami, które mogą wystąpić podczas wykonywania czynności służbowych wobec cudzoziemców pochodzących z różnych kultur, a także skutecznymi metodami reagowania na nie, oraz ich deeskalacji. Zrealizowano studium przypadku z osobami z grup wrażliwych. Przeprowadzono szereg ćwiczeń, zastosowano pozorowane przesłuchania z udziałem kursantów, oraz wykonano szczegółową analizę przypadków podczas prowadzenia ww. postępowań.
W spotkaniu wziął udział ekspert z Departamentu Postępowań Uchodźczych Urzędu do Spraw Cudzoziemców, który zapoznał słuchaczy z technikami i metodami przesłuchań na podstawie nowoczesnej metody asylum interview methood zaadoptowanej na potrzeby postępowania dowodowego prowadzonego w oparciu o przepisy kodeksu postępowania administracyjnego.
Przekazana podczas szkolenia wiedza i doświadczenie, przyczynią się do lepszego zrozumienia tematyki ochrony cudzoziemców w kontekście wydawanych decyzji o zobowiązaniu do powrotu, oraz pomogą w codziennej praktyce.
Przedsięwzięcie zrealizowano przy wsparciu Zarządu ds. Cudzoziemców KGSG wpisujące się w projekt Funduszu Azylu, Migracji i Integracji FAMI.03.01-IZ.00-0003/24 „Wzmocnienie kompetencji i kwalifikacji Straży Granicznej w obszarze powrotów”
-
Przesłanki przyznania ochrony cudzoziemcom w kontekście wydawanych decyzji o zobowiązaniu do powrotu -
Przesłanki przyznania ochrony cudzoziemcom w kontekście wydawanych decyzji o zobowiązaniu do powrotu -
Przesłanki przyznania ochrony cudzoziemcom w kontekście wydawanych decyzji o zobowiązaniu do powrotu