W trakcie szkolenia, podczas wykładów, ocen praktyki oraz otwartych dyskusji, kadra dydaktyczna OSS SG w Lubaniu oraz Centrum Szkolenia i Doskonalenia Policji Federalnej RFN z Neustrelitz poruszała zagadnienia w głównej mierze dotyczące polskich i niemieckich uregulowań prawnych wybranych przestępstw i wykroczeń dot. prawa o ruchu drogowym. Dokonano również oceny i analizy warsztatów instruktorów taktyki i technik interwencji na przykładzie tzw. „Podręcznika dobrych praktyk w zakresie przeprowadzania kontroli drogowej”. Przedstawiciel szkoły w Neustrelitz szczegółowo omówił aktualne zmiany w zakresie Kodeksu Granicznego Schengen.
W szkoleniu multiplikatorów, w charakterze eksperta, wystąpiła podkom. Anna Synak ze Szkoły Policji w Słupsku, która przedstawiła w wyczerpujący sposób teoretyczne i praktyczne aspekty dotyczące prawa o ruchu drogowym, polskich dokumentów „komunikacyjnych” i praw jazd oraz wybranych wykroczeń i czynów karalnych polskiego i europejskiego prawa ruchu drogowego. Wystąpienie przedstawiciela polskiej Policji spotkało się z ogromnym zainteresowaniem słuchaczy, zarówno ze strony polskiej, jak i niemieckiej.
Ważnym elementem spotkania była także prezentacja i analiza dotychczasowej działalności multiplikatorów polsko-niemieckiej współpracy (w szczególności multiplikatorów ze wspólnych polsko-niemieckich placówek). Omówiono stopień ich aktywności w zakresie organizowania i przeprowadzania przedsięwzięć szkoleniowych, form pełnienia służby, wynikach oraz aktualnej sytuacji w macierzystych placówkach, a także problemów wynikłych podczas procesu przygotowywania i realizacji szkoleń.
Jednym z elementów szkolenia była wymiana doświadczeń w zakresie rozwiązywania sytuacji problematycznych wynikłych podczas realizacji zadań służbowych. Dodatkowo, multiplikator z nowej wspólnej polsko-niemieckiej placówki w Pomellen, przedstawił dotychczasowe doświadczenia placówki od momentu utworzenia.
W trakcie warsztatów, uczestnicy doskonalili także swój warsztat metodyczno-dydaktyczny. Podczas ćwiczeń rozwiązywali kazusy dotyczące sytuacji mogących wystąpić podczas wspólnie pełnionej służby po obu stronach granicy, a następnie prezentowali wyniki swych prac na forum, pod nadzorem wykładowców ze szkół w Neustrelitz i Lubaniu. Doskonalili także taktykę przeprowadzania kontroli drogowej przez wspólny patrol, ze szczególnym uwzględnieniem zachowania warunków bezpieczeństwa i wzajemnego ubezpieczania się.
Po powrocie do swoich macierzystych jednostek, multiplikatorzy przekazywać będą zdobytą wiedzę pozostałym funkcjonariuszom pełniącym wspólnie służbę.
Szkolenie kolejny raz udowodniło, że wzajemna realizacja działań graniczno-policyjnych wspólnych polsko-niemieckich patroli przebiega na bardzo wysokim poziomie i jest oparta na wzajemnym zaufaniu oraz uzupełnianiu się podczas codziennej jakże trudnej służby.