Kurs rozpoczęły zajęcia prowadzone przez st. chor. SG Jarosława Nahorskiego, który przybliżył słuchaczom region Azji Południowej oraz poszczególne państwa regionu pod kątem geograficznym, historycznym i politycznym. Dużo uwagi poświecono na omówienie bieżącej złożonej sytuacji politycznej w państwach takich jak Indie, Pakistan czy Bangladesz.
Kolejnym modułem kursu były wykłady zaproszonej ekspertki pani dr. hab. Agnieszki Kuczkiewicz – Fraś – wykładowczyni z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, która przybliżyła uczestnikom kursu państwa omawianego regionu pod kątem religijnym i kulturowym.
Szczególnie ciekawe okazały się informacje dotyczące założeń poszczególnych religii i systemów filozoficznych. Omawiano hinduizm oraz jego główne kulty takie jak Viszniuzm, Shivaizm, Śaktyzm czy Ganeśa, dżinizm, buddyzm i sikhizm, a także islam, dominujący w Bangladeszu i Pakistanie.
Duże zainteresowanie wzbudziły kwestie zasad i obyczajów uwarunkowanych kulturowo, ale także utrwalonych przez tradycję. Zainteresowanie budziły tematy związane z rolą rodziny, pozycją kobiet i dzieci – ze szczególnym uwzględnieniem Indii.
Z ciekawością uczestnicy szkolenia zapoznawali się ze strojami charakterystycznymi dla mieszkańców Indii i Bangladeszu, niektórzy chętnie przymierzali poszczególne elementy ubioru.
Kolejnego dnia zajęć profesor A. Kuczkiewicz – Fraś omówiła tematy związane z historycznymi uwarunkowaniami i bieżącą sytuacją związaną z konfliktami, separatyzmami i terroryzmem w regionie. Poruszyła kwestie związane z konfliktem Indyjsko – Pakistańskim o Kaszmir, z konfliktem w Pendżabie i Assamie, omówiła dążenia separatystyczne Tamilów na Sri Lance, separatyzmy w Pakistanie - w Waziristanie, Beludżystanie i Sindh. Wykładowczyni omówiła komunalizm i zjawisko „ szafranowego terroru” hindusów a także poświęciła część wykładu terroryzmowi i organizacjom terrorystycznym działającym w Azji Południowej.
Następny moduł, dotyczący zagadnień związanych z migracją mieszkańców Azji Południowej, przeprowadziła ppłk SG Agata Chmura Segedyn. Prowadząca pokrótce przedstawiła historię migracji z regionu – zarówno migracji wewnętrznych jak i migracji na inne kontynenty. Omówiła czynniki wypychające występujące w Azji Południowej, szczegółowo poruszyła je na przykładzie Bangladeszu, wspomniała o nasilającym się kryzysie humanitarnym dotykającym mniejszość Rohingya, migrującą z sąsiedniej Myanmy m.in. do Bangladeszu.
Ppłk A. Chmura Segedyn omówiła procesy migracyjne z Azji Południowej do krajów wokół regionu
(Tajlandia, Malezja, Indonezja, Australia), ale też migracji do bardziej odległych miejsc, takich jak USA, Kanada oraz kraje Zatoki Perskiej a także do Europy, gdzie głównym celem migracji mieszkańców Azji Południowej, w szczególności Indusów, Pakistańczyków czy Lankijczyków jest Wielka Brytania.
Ciekawie wypadło aktualne porównanie obecności Polaków do diaspory Indusów czy Pakistańczyków w Wielkiej Brytanii, szczególnie w Londynie.
W dalszej części wykładowczyni omówiła zjawisko migracji cudzoziemców z Subkontynentu Indyjskiego do Polski: historię i dzień dzisiejszy tego zjawiska. W tej części zajęć zaprezentowane zostały dane statystyczne dotyczące przekraczania granicy (legalnego i nielegalnego), tytułów pobytowych, nielegalnego pobytu, nielegalnej pracy czy udzielania ochrony migrantom z Azji Południowej – na przestrzeni ostatnich lat i obecnie.
Zajęciom towarzyszył dyskretny zapach kadzidełek, wystawa strojów, publikacji, zdjęć na temat regionu, co przyczyniło się do stworzenia wyjątkowej atmosfery i pozytywnego odbioru przez słuchaczy.
Przedsięwzięcie było współfinansowane z Funduszu Azylu, Migracji i Integracji „ Wzmocnienie kompetencji i kwalifikacji Straży Granicznej w obszarze powrotów”, projekt 19/2 – 2017/BK – FAMI.