Straż Graniczna Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych SG im. gen. bryg. Wilhelma Orlika-Rückemanna Kurs doskonalący „Społeczno – kulturowe aspekty komunikacji z cudzoziemcami z wybranych państw Subkontynentu Indyjskiego - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kurs doskonalący „Społeczno – kulturowe aspekty komunikacji z cudzoziemcami z wybranych państw Subkontynentu Indyjskiego

Anna Chmura
22.09.2017

W dniach 19 – 22 września br. w Ośrodku Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu funkcjonariusze Zakładu ds. Cudzoziemców przygotowali i przeprowadzili kurs doskonalący „Społeczno – kulturowe aspekty komunikacji z cudzoziemcami z wybranych państw Subkontynentu Indyjskiego”. Przez cztery dni słuchacze – funkcjonariusze z Morskiego, Podlaskiego, Bieszczadzkiego, Karpackiego, Nadodrzańskiego, Nadwiślańskiego OSG, oraz z OSS SG - zdobywali wiedzę na temat wybranych krajów Subkontynentu Indyjskiego, w szczególności Indii, Pakistanu, Bangladeszu, Nepalu, Sri Lanki.

Kurs rozpoczęły zajęcia prowadzone przez st. chor. SG Jarosława Nahorskiego, który przybliżył słuchaczom region Azji Południowej oraz poszczególne państwa regionu pod kątem geograficznym, historycznym i politycznym. Dużo uwagi poświecono na omówienie bieżącej złożonej sytuacji politycznej w państwach takich jak Indie, Pakistan czy Bangladesz. 

Kolejnym modułem kursu były wykłady zaproszonej ekspertki pani dr. hab. Agnieszki Kuczkiewicz – Fraś – wykładowczyni z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, która przybliżyła uczestnikom kursu państwa omawianego regionu pod kątem religijnym i kulturowym.
Szczególnie ciekawe okazały się informacje dotyczące założeń poszczególnych religii i systemów filozoficznych.  Omawiano hinduizm oraz jego główne kulty takie jak Viszniuzm, Shivaizm, Śaktyzm czy Ganeśa, dżinizm, buddyzm i sikhizm, a także islam, dominujący w Bangladeszu i Pakistanie. 
Duże zainteresowanie wzbudziły kwestie zasad i obyczajów uwarunkowanych kulturowo, ale także utrwalonych przez tradycję. Zainteresowanie budziły tematy związane z rolą rodziny, pozycją kobiet i dzieci – ze szczególnym uwzględnieniem Indii.
Z ciekawością uczestnicy szkolenia zapoznawali się ze strojami charakterystycznymi dla mieszkańców Indii i Bangladeszu, niektórzy chętnie przymierzali poszczególne elementy ubioru.

Kolejnego dnia zajęć profesor A. Kuczkiewicz – Fraś omówiła tematy związane z historycznymi uwarunkowaniami i bieżącą sytuacją związaną z konfliktami, separatyzmami i terroryzmem w regionie. Poruszyła kwestie związane z konfliktem Indyjsko – Pakistańskim o Kaszmir, z konfliktem w Pendżabie i Assamie, omówiła dążenia separatystyczne Tamilów na Sri Lance, separatyzmy w Pakistanie - w Waziristanie, Beludżystanie i Sindh. Wykładowczyni omówiła komunalizm i zjawisko „ szafranowego terroru” hindusów a także poświęciła część wykładu terroryzmowi i organizacjom terrorystycznym działającym w Azji Południowej.
Następny moduł, dotyczący zagadnień związanych z migracją mieszkańców Azji Południowej, przeprowadziła ppłk SG Agata Chmura Segedyn. Prowadząca pokrótce przedstawiła historię migracji z regionu – zarówno migracji wewnętrznych jak i migracji na inne kontynenty. Omówiła czynniki wypychające występujące w Azji Południowej, szczegółowo poruszyła je na przykładzie Bangladeszu, wspomniała o nasilającym się kryzysie humanitarnym dotykającym mniejszość Rohingya, migrującą z sąsiedniej Myanmy m.in. do Bangladeszu.
Ppłk A. Chmura Segedyn omówiła procesy migracyjne z Azji Południowej do krajów wokół regionu 
(Tajlandia, Malezja, Indonezja, Australia), ale też migracji do bardziej odległych miejsc, takich jak USA, Kanada oraz kraje Zatoki Perskiej a także do Europy, gdzie głównym celem migracji mieszkańców Azji Południowej, w szczególności Indusów, Pakistańczyków czy Lankijczyków jest Wielka Brytania.
Ciekawie wypadło aktualne porównanie obecności Polaków do diaspory Indusów czy Pakistańczyków w Wielkiej Brytanii, szczególnie w Londynie.
W dalszej części wykładowczyni omówiła zjawisko migracji cudzoziemców z Subkontynentu Indyjskiego do Polski: historię i dzień dzisiejszy tego zjawiska. W tej części zajęć zaprezentowane zostały dane statystyczne dotyczące przekraczania granicy (legalnego i nielegalnego), tytułów pobytowych, nielegalnego pobytu, nielegalnej pracy czy udzielania ochrony migrantom z Azji Południowej – na przestrzeni ostatnich lat i obecnie.
Zajęciom towarzyszył dyskretny zapach kadzidełek, wystawa strojów, publikacji, zdjęć na temat regionu, co przyczyniło się do stworzenia wyjątkowej atmosfery i pozytywnego odbioru przez słuchaczy.

Przedsięwzięcie było współfinansowane z Funduszu Azylu, Migracji i Integracji „ Wzmocnienie kompetencji i kwalifikacji Straży Granicznej w obszarze powrotów”, projekt 19/2 – 2017/BK – FAMI.

do góry