Straż Graniczna Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych SG im. gen. bryg. Wilhelma Orlika-Rückemanna Kurs doskonalący „Wspólne patrole – kontrola ruchu drogowego” - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kurs doskonalący „Wspólne patrole – kontrola ruchu drogowego”

Beata Czarniecka - Serafin
20.10.2017

W dniach 17 - 20.10.2017 r. w Ośrodku Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu odbyła się kolejna edycja kursu doskonalącego pt. „Wspólne patrole – kontrola ruchu drogowego”. Kurs skierowany był do funkcjonariuszy polskiej Straży Granicznej i Policji Federalnej Niemiec (BPOL), którzy pełnią służbę w ramach wspólnych patroli.

Głównym celem kursu było nabycie wiedzy i umiejętności z zakresu organizacji i przeprowadzania kontroli ruchu drogowego z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, wzajemnego ubezpieczania oraz reagowania na zachowanie osób kontrolowanych w ramach pełnionej służby na terytorium RP i RFN.

W trakcie zintensyfikowanych zajęć, uczestnicy nabyli wiedzę teoretyczną i praktyczną z zakresu:  podstaw prawnych przeprowadzania kontroli ruchu drogowego po stronie polskiej i niemieckiej,  dokumentów uprawniających do kierowania i korzystania z  pojazdu, kontroli legalności pochodzenia pojazdów (w tym stosowanych zabezpieczeń przed kradzieżą oraz metod ich pokonywania),  dokonywania kontroli osób poruszających się pojazdami (w szczególności będących pod wpływem alkoholu, środków psychoaktywnych, stawiających bierny lub czynny opór lub korzystających z immunitetu),  funkcjonalności wybranych systemów i programów komputerowych wykorzystywanych podczas realizacji kontroli ruchu drogowego, a także organizowania i przeprowadzania działań blokujących i pościgowych.

Na każdym etapie szkolenia uwzględniano różnice pomiędzy stanem prawnym/ procedurami/ uprawnieniami występującymi zarówno po stronie polskiej, jak i niemieckiej.

Zajęcia przeprowadzili wykładowcy Zespołu Służby Granicznej Zakładu Ogólnozawodowego wspierani przez wykładowcę ze Szkoły Policji w Słupsku, eksperta z Grupy Operacyjno- Śledczej z Frankfurtu  nad Odrą, zajmującego się identyfikacją pochodzenia i badaniem pochodzenia pojazdów oraz specjalistę z zakresu taktyki i technik interwencji Zakładu Zabezpieczenia Działań. Dla zminimalizowania barier językowych ogromnym wsparciem był udział  tłumacza z Bieszczadzkiego OSG oraz tłumacza - Koordynatora Wspólnych Patroli ze strony niemieckiej.

do góry