Straż Graniczna Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych SG im. gen. bryg. Wilhelma Orlika - Rückemanna Szkolenie psów ratowniczych GOPR - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Szkolenie psów ratowniczych GOPR

Tomasz Kaniak
07.06.2018

7.06.2018 r. w Ośrodku Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu zostało przeprowadzone jednodniowe szkolenie centralne psów ratowniczych GOPR.

W zajęciach brało udział trzynastu przewodników z psami ratowniczymi oraz instruktorzy Zakładu Kynologii.

W ramach szkolenia zostały zorganizowane trzy punkty symulujące warunki pracy psa na gruzowisku, w opuszczonym budynku oraz  w budynku po wybuchu gazu. W celu urealnienia warunków pracy psa, zostały wykorzystane liczne bodźce odwracające uwagę jak np. zadymiarka, jedzenie oraz części garderoby ludzkiej z silnym tłem zapachowym. W  zajęciach w charakterze pozorantów wzięli udział. funkcjonariusze, pracownicy cywilni Zakładu Kynologii oraz słuchacze szkolenia specjalistycznego z zakresu kynologii służbowej przewodników psów specjalnych do wyszukiwania narkotyków. Po zakończonym szkoleniu odbyło się spotkanie podsumowujące, na którym wymieniono spostrzeżenia i wrażenia zarówno po stronie instruktorów Zakładu Kynologii, jak i przewodników psów ratowniczych. 

do góry