Straż Graniczna Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych SG im. gen. bryg. Wilhelma Orlika-Rückemanna Kurs doskonalący nt. „Przesłanki przyznania ochrony cudzoziemcom w kontekście wydawanych decyzji o zobowiązaniu do powrotu” - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Kurs doskonalący nt. „Przesłanki przyznania ochrony cudzoziemcom w kontekście wydawanych decyzji o zobowiązaniu do powrotu”

Edyta WITKOWSKA
31.03.2025

Wykładowcy Zakładu ds. Cudzoziemców Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych SG w Lubaniu przeprowadzili w dniach 25 – 28.03.2025 r. kurs doskonalący nt. „Przesłanki przyznania ochrony cudzoziemcom w kontekście wydawanych decyzji o zobowiązaniu do powrotu”.

W szkoleniu wzięli udział przedstawiciele Nadwiślańskiego, Nadodrzańskiego, Morskiego, Nadbużańskiego, Warmińsko-Mazurskiego, Podlaskiego, Śląskiego, Bieszczadzkiego i Karpackiego Oddziału SG. Przedsięwzięcie adresowane było do funkcjonariuszy i pracowników pionu ds. cudzoziemców, którzy realizują zadania związane z prowadzeniem postępowań administracyjnych w sprawie udzielenia cudzoziemcom zgody na pobyt ze względów humanitarnych, bądź też zgody na pobyt tolerowany. Tematyka zajęć obejmowała zagadnienia teoretyczne i praktyczne. Omówiono przesłanki do udzielenia zgody na pobyt ze względów humanitarnych oraz zgody na pobyt tolerowany, poparte stosownym orzecznictwem, zarówno na szczeblu sądów krajowych, jak i europejskich w kontekście ochrony cudzoziemców przed zobowiązaniem do powrotu. Została przeprowadzona również debata oksfordzka, podczas, której uczestnicy mogli w praktyce umiejętnie bronić swojego stanowiska w oparciu o poznane orzecznictwo ETPCz dotyczące zgody na pobyt ze względów humanitarnych oraz zgody na pobyt tolerowany. Wiele uwagi poświęcono zagadnieniom, związanym z praktycznymi aspektami prowadzenia postępowań i wydawania decyzji administracyjnych w sprawach udzielania zgody na pobyt ze względów humanitarnych oraz zgody na pobyt tolerowany. W szkoleniu wziął udział ekspert z Departamentu Postępowań Uchodźczych Urzędu do Spraw Cudzoziemców, który zapoznał słuchaczy z technikami i metodami przesłuchań na podstawie nowoczesnej metody asylum interview methood zaadoptowanej na potrzeby postępowania dowodowego prowadzonego w oparciu o przepisy kodeksu postępowania administracyjnego.

Kurs zrealizowano w ramach projektu nr FAMI.03.01-IZ.00-0003/24 „Wzmocnienie kompetencji i kwalifikacji Straży Granicznej w obszarze powrotów”.

do góry