Straż Graniczna Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych SG im. gen. bryg. Wilhelma Orlika - Rückemanna OSS SG w Lubaniu w Biegu sztafetowym „Wokół Niepodległej” - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

OSS SG w Lubaniu w Biegu sztafetowym „Wokół Niepodległej”

Anna Chmura
03.10.2018

22 września 2018 r. o godz. 15.00 w Berżnikach na Podlasiu rozpoczął się Bieg Sztafetowy „Wokół Niepodległej”, zainicjowany przez funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej dla uczczenia Stulecia Niepodległości Polski.

2 października - na etapie należącym do Nadodrzańskiego Oddziału Strazy Granicznej - do Biegu włączyli się również funkcjonariusze, pracownicy i słuchacze szkoleń kwalifikowanych Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu, którzy łącznie pokonali trasę o długości ponad 130 km.

Nasi koledzy przebiegli cztery odcinki w Górach Izerskich, aż do Zakrętu Śmierci, a następnie od wsi Platerówka w powiecie lubańskim - poprzez Trójstyk w Porajowie - do Krzewiny w powiecie zgorzeleckim. Ostatnie odcinki, obsadzone przez OSS SG w Lubaniu na czele z p.o. Zastępcy Komendnata OSS SG kmdr. por. SG Markiem Krzywickim, obejmowały dystans z Pieńska do Gozdnicy.  

Bieg zaplanowano na 18 dni, podczas których kilkuset funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej przebiegnie łącznie około 3600 km. Biegnący w sztafecie niesie pałeczkę sztafetową z umieszczoną wewnątrz rotą ślubowania funkcjonariusza SG. 

Trasa biegu prowadzi po drogach i ścieżkach wzdłuż granicy państwowej. Ze względu na warunki terenowe, sztafeta będzie musiała również pokonać część dystansu łodzią służbową na rzece Bug oraz jednostką pływającą SG na Zalewie Szczecińskim.

Bieg „Wokół Niepodległej” jest także próbą bicia rekordu Polski w kategorii „najdłuższy  bieg sztafetowy”. Trasa biegu jest zapisywana przy pomocy urządzeń GPS, w które są wyposażeni biegacze. Na mecie będzie obecny sędzia z Biura Rekordów, który zweryfikuje wynik podjętej próby i w przypadku sukcesu wręczy oficjalny certyfikat rekordzisty.

Bieg sztafetowy „Wokół Niepodległej” honorowym patronatem objął Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudziński. Patronat medialny nad wydarzeniem ma Polskie Radio Program 1, TVP2 oraz TVP Info. 

do góry