Straż Graniczna Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych SG im. gen. bryg. Wilhelma Orlika - Rückemanna Kolejna grupa funkcjonariuszy SG wróciła z misji wspierającej Policję Graniczną Republiki Macedonii - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Kolejna grupa funkcjonariuszy SG wróciła z misji wspierającej Policję Graniczną Republiki Macedonii

Anna Chmura
28.11.2018

27 listopada br. wrócili do Polski uczestnicy kolejnej edycji misji wspierającej Policję Graniczną Republiki Macedonii w ochronie granicy macedońsko - greckiej.

Grupę przywitał p.o. Komendanta OSS SG w Lubaniu płk SG Jacek Wysokiński wraz z Zastępcą ds. dydaktycznych płk SG Małgorzatą Sakaluk.

W operacji wsparcia wzięło udział 30 funkcjonariuszy z Komendy Głównej SG oraz oddziałów i ośrodków szkolenia Straży Granicznej pod dowództwem ppłk. SG Andrzeja Sawickiego, który na co dzień pełni służbę w Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie. Z ramienia OSS SG w Lubaniu, w misji wziął udział mjr SG Jacek Ciepiela.

Wyjazd poprzedzony został szkoleniem zgrywającym, które zostało przeprowadzone przez kadrę dydaktyczną z Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu. Funkcjonariusze, w trakcie zajęć, zapoznawali się m.in. z przepisami prawa Republiki Macedonii oraz zwyczajami kulturowymi tamtego regionu. Doskonalili posługiwanie się bronią palną i wykorzystanie środków przymusu bezpośredniego, prowadzili kontrolę pojazdów i osób. Zrealizowali  ćwiczenia pierwszej pomocy w trakcie wykonywania zadań służbowych, w tym ewakuację i samoewakuację z pojazdu.

Podczas miesięcznej służby na granicy macedońsko - greckiej, polscy pogranicznicy realizowali zadania wynikające z podpisanych umów międzynarodowych w zakresie wspólnych operacji, służących ochronie porządku i bezpieczeństwa publicznego oraz zapobiegania przestępczości w związku ze zwiększonym napływem migrantów na granicę wspieranego państwa.

do góry