W trakcie zajęć, uczestnicy zapoznali się teoretycznymi aspektami prawnymi, przepisami lotniczymi, a także przepisami regulującymi użycie środków przymusu bezpośredniego na pokładach samolotów oraz w portach tranzytowych.
Trening praktyczny obejmował umiejętności użycia kajdanek sznurkowych i plastikowych w warunkach ograniczonej przestrzeni oraz na pokładzie samolotu, użycia środków przymusu bezpośredniego w postaci chwytów obezwładniających oraz technik transportowych ze szczególnym uwzględnieniem pozycji Asfiksja.
Następnie funkcjonariusze, podzieleni na zespoły, wykonali symulację całej operacji przymusowego doprowadzenia cudzoziemców drogą lotniczą do kraju pochodzenia.
W szkoleniu wzięli udział funkcjonariusze z Komendy Głównej SG oraz Nadwiślańskiego, Karpackiego i Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.
Szkolenie wspófinansowane w ramach projektu: Projekt 1/9-2018/BK-FAMI pt. „Wzmocnienie kompetencji i kwalifikacji Straży Granicznej w obszarze powrotów - część II” współfinansowany z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji.