Straż Graniczna Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych SG im. gen. bryg. Wilhelma Orlika - Rückemanna Powrót funkcjonariuszy z VII misji wspierającej Policję Graniczną Republiki Macedonii Północnej - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Powrót funkcjonariuszy z VII misji wspierającej Policję Graniczną Republiki Macedonii Północnej

Patrycja Linke - Malinowska
07.08.2019

7 sierpnia br. do kraju wrócili funkcjonariusze, którzy brali udział w siódmej w tym roku edycji misji wspierającej Policję Graniczną Republiki Macedonii Północnej w ochronie granicy macedońsko - greckiej. W środowy poranek przywitał ich Komendant Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych SG w Lubaniu płk SG Jacek Wysokiński.

W operacji wsparcia wzięło udział trzydziestu funkcjonariuszy z Morskiego, Warmińsko - Mazurskiego, Podlaskiego, Nadbużańskiego, Bieszczadzkiego, Śląskiego, Karpackiego, Nadodrzańskiego i Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej, Biura Spraw Wewnętrznych SG, Biura Spraw Międzynarodowych KGSG oraz Centralnego Ośrodka Szkolenia SG w Koszalinie i Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych SG w Lubaniu. Dowódcą grupy był mjr SG Marek Ścibek z Warmińsko - Mazurskiego Oddziału SG.

Podczas miesięcznej służby na granicy macedońsko-greckiej polscy funkcjonariusze realizowali zadania, które wynikają z zawartych umów międzynarodowych w zakresie wspólnych operacji, służących ochronie porządku i bezpieczeństwa publicznego oraz zapobiegania przestępczości w związku ze zwiększonym napływem migrantów na granicę wspieranego państwa.

Wyjazd poprzedziło szkolenie zgrywające przeprowadzone przez kadrę dydaktyczną Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu, podczas którego funkcjonariusze trenowali m.in. umiejętności z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy i technik posługiwania się bronią palną. Doskonalili również taktykę i technikę realizowania czynności w obiektach zurbanizowanych oraz zasady przemieszczania się pojazdów w kolumnie.

do góry