Straż Graniczna Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych SG im. gen. bryg. Wilhelma Orlika - Rückemanna Powrót funkcjonariuszy z VIII misji wspierającej Policję Graniczną Republiki Macedonii Północnej - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Powrót funkcjonariuszy z VIII misji wspierającej Policję Graniczną Republiki Macedonii Północnej

Patrycja Linke - Malinowska
04.09.2019

3 września br. do Polski wrócili funkcjonariusze, którzy uczestniczyli w ósmej edycji misji wspierającej Policję Graniczną Republiki Macedonii Północnej w ochronie granicy macedońsko - greckiej, realizowanej w 2019 r. W środowy poranek, w imieniu Komendanta Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu, przywitał ich Zastępca Komendanta ds. logistycznych płk SG Marek Krzywicki.

W operacji wsparcia wzięło udział trzydziestu funkcjonariuszy z Morskiego, Warmińsko-Mazurskiego, Podlaskiego, Nadbużańskiego, Bieszczadzkiego, Śląskiego, Karpackiego, Nadodrzańskiego i Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej, Komendy Głównej Straży Granicznej, Biura Spraw Wewnętrznych SG oraz Centralnego Ośrodka Szkolenia SG w Koszalinie i Centrum Szkolenia SG w Kętrzynie. Dowódcą grupy była ppłk SG Justyna Szmidt-Gregorič z Biura Spraw Międzynarodowych KGSG.

Podczas miesięcznej służby na granicy macedońsko-greckiej polscy funkcjonariusze realizowali zadania, które wynikają z zawartych umów międzynarodowych w zakresie wspólnych operacji, służących ochronie porządku i bezpieczeństwa publicznego oraz zapobiegania przestępczości w związku ze zwiększonym napływem migrantów na granicę wspieranego państwa.

Wyjazd poprzedziło szkolenie zgrywające przeprowadzone przez kadrę dydaktyczną Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu, podczas którego funkcjonariusze trenowali m.in. umiejętności z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy i technik posługiwania się bronią palną. Doskonalili również taktykę i technikę realizowania czynności w obiektach zurbanizowanych oraz zasady przemieszczania się pojazdów w kolumnie.

do góry