Straż Graniczna Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych SG im. gen. bryg. Wilhelma Orlika-Rückemanna Kurs doskonalący „Społeczno – kulturowe aspekty komunikacji z cudzoziemcami z wybranych państw Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej” - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kurs doskonalący „Społeczno – kulturowe aspekty komunikacji z cudzoziemcami z wybranych państw Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej”

Patrycja Linke - Malinowska
23.09.2019

W dniach 16 - 20 września br. funkcjonariusze Zakładu ds. Cudzoziemców Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu przygotowali i przeprowadzili kurs doskonalący „Społeczno – kulturowe aspekty komunikacji z cudzoziemcami z wybranych państw Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej”.

Przez pięć dni słuchacze – funkcjonariusze z Podlaskiego, Nadbużańskiego, Bieszczadzkiego, Morskiego, Nadodrzańskiego i Nadwiślańskiego Oddziału SG – zdobywali wiedzę na temat wybranych krajów Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej, w szczególności Chińskiej Republiki Ludowej, Japonii, Korei Północnej, Korei Południowej oraz Wietnamu.

Kurs rozpoczęły zajęcia prowadzone przez chor. szt. SG Jarosława Nahorskiego, który przybliżył słuchaczom region Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej oraz poszczególne państwa regionu pod kątem geograficznym, etnicznym, historycznym i politycznym. Szczegółowo omówiono bieżącą, złożoną sytuację polityczną w państwach takich jak Chińska Republika Ludowa, Korea Północna oraz Wietnam. Dużo miejsca poświęcono historycznym (w tym wojennym) uwarunkowaniom funkcjonowania państw w regionie, okolicznościom i wydarzeniom związanym ze ścieraniem się wpływów wschodu i zachodu w państwach Azji Wschodniej i Południowo – Wschodniej.

Kolejny dzień szkolenia poświęcony był kwestiom zróżnicowania obywateli regionu pod względem wyznawanej religii lub nurtów filozoficznych. Dodatkowo, kpt. SG Anna Wawrzynowicz omówiła różnice w systemach językowych w państwach regionu, a także społeczno – kulturowe aspekty komunikacji z mieszkańcami takich państw jak Japonia, Chiny, Korea i Wietnam.

Kolejnym modułem kursu były wykłady zaproszonych ekspertów (między innymi funkcjonariusza Komendy Głównej SG – eksperta w dziedzinie wiedzy o Azji Wschodniej i Południowo – Wschodniej pana Bartosza Olesika), którzy przybliżyli słuchaczom państwa omawianego regionu pod kątem kulturowym, historycznym, etnicznym i społecznym. Duże zainteresowanie wzbudziły kwestie zasad i obyczajów utrwalonych przez tradycję, a także tematy związane z rolą rodziny, pozycją kobiet i dzieci.
Uczestnicy szkolenia z ciekawością zapoznawali się z prezentowanymi przez ekspertów, strojami i przedmiotami pochodzącymi z regionu, jak również książkami i czasopismami związanymi z tematyką szkolenia. Ponadto eksperci poświęcili także czas na omówienie zagrożeń wewnętrznych i zewnętrznych, związanych np. z przestępczością czy terroryzmem w regionie.

Na zakończenie szkolenia kpt. SG Karina Błażejczak zaprezentowała słuchaczom Chińską Republikę Ludową widzianą oczami podróżnika z Polski, przedstawiając własne impresje fotograficzne i refleksje z podróży po kraju.

Przedsięwzięcie było współfinansowane z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji „ Wzmocnienie kompetencji i kwalifikacji Straży Granicznej w obszarze powrotów – część II”, projekt 1/9 - 2018/BK – FAMI.

 

do góry