Przedsięwzięcie stało się platformą wymiany doświadczeń i dobrych praktyk różnych środowisk zajmujących się problematyką cudzoziemców w kontekście identyfikacji cudzoziemców jako elementu skutecznego powrotu.
Punktem wyjścia interdyscyplinarnej analizy stanowiła kwestia kulturowej przynależności i związane z tym faktem wyzwania dla służb publicznych w Polsce, jak i środowisk naukowych. Przedstawiono również praktyczne aspekty identyfikacji cudzoziemców. Pozwoliło to wypracować nowe spojrzenie na przyszłość w kwestii identyfikowania zjawiska, jakim jest nielegalna migracja i związane z nią zagrożenia oraz wypracować lepsze metody współpracy w celu zwiększenia skuteczności powrotów nielegalnie przebywających cudzoziemców.
W Konferencji wzięli udział: Komendant Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych SG w Lubaniu płk SG Jacek Wysokiński, Komendant Śląskiego Oddziału SG płk SG Adam Jopek, przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Więziennej, środowisk naukowych w tym Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Śląskiego i PWSZ im. Witelona w Legnicy, Zarządu ds. Cudzoziemców KGSG oraz oddziałów i ośrodków szkoleń Straży Granicznej.
Konferencja była realizowana w ramach projektu szkoleniowego współfinansowanego z Funduszu Azylu, Migracji i Integracji pt. „Wzmocnienie kompetencji i kwalifikacji Straży Granicznej w obszarze powrotów – część II”.