Uczestnikami spotkania byli funkcjonariusze z Nadwiślańskiego, Nadodrzańskiego, Nadbużańskiego, Podlaskiego, Bieszczadzkiego, Śląskiego, Warmińsko-Mazurskiego i Morskiego Oddziału Straży Granicznej oraz Komendy Głównej Straży Granicznej.
Szkolenie wsparł wiedzą merytoryczną ekspert zewnętrzny, który szczegółowo omówił definicję osób wrażliwych, ich identyfikację oraz potrzeby. Poruszono m. in. tematykę psychologicznych aspektów postępowania z osobami wymagającymi szczególnego traktowania. Ponadto omówiono specyfikę prowadzenia postępowania administracyjnego z osobami o szczególnych potrzebach, zwłaszcza małoletnimi, ofiarami handlu ludźmi oraz osobami z doświadczeniami traumatycznymi. Zwrócono również uwagę na problem narażenia na wtórny stres traumatyczny wśród osób pracujących z cudzoziemcami.
Przedsięwzięcie realizowane jest z projektu nr 1/9-2018/BK-FAMI „Wzmocnienie kompetencji i kwalifikacji Straży Granicznej w obszarze powrotów -część II” współfinansowane z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji.