Głównym celem przedsięwzięcia było przygotowanie uczestników do realizacji zadań z zakresu ratownictwa w czasie akcji ratowniczych do czasu przekazania poszkodowanych jednostkom systemu lub jednostkom współpracującym z systemem PRM.
W kursie wzięli udział funkcjonariusze z Bieszczadzkiego, Podlaskiego, Nadodrzańskiego i Karpackiego Oddziału Straży Granicznej oraz funkcjonariusz z COS SG w Koszalinie.
Podczas trwającego 9 dni intensywnego szkolenia, funkcjonariusze uczyli się i doskonalili umiejętności praktyczne przy wykorzystaniu sprzętu specjalistycznego przeznaczonego do ćwiczeń. Dodatkowo zapoznawali się z procedurami udzielania pomocy medycznej oraz taktyką działań ratowniczych.
W zespołach podejmowali działania medyczne w zaaranżowanych wcześniej scenkach, w których musieli wykorzystać zdobytą wiedzę m.in. w zakresie:
- resuscytacji,
- elementów anatomii,
- zasad defibrylacji,
- taktyki działań ratowniczych,
- ewakuacji ze strefy zagrożenia.
Nad wysokim poziomem szkolenia czuwali ratownicy medyczni, funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej oraz wykładowcy OSS SG.
Ostatnim etapem był egzamin państwowy, w wyniku którego uczestnicy uzyskali tytuł ratownika, co daje możliwość i obowiązek wykonywania czynności określonych w art. 14 Ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym, takich jak np. resuscytacja krążeniowo-oddechowa bezprzyrządowa i przyrządowa (także z podaniem tlenu oraz według wskazań defibrylatora zautomatyzowanego). Nowi ratownicy będą posługiwać się tym tytułem przez trzy lata od daty wystawienia zaświadczenia o ukończeniu kursu.
Nad przebiegiem egzaminu, poza kadrą Ośrodka, czuwał lekarz specjalista medycyny ratunkowej.