W trakcie tego zjazdu omawiana była tematyka dotycząca zakresu ochrony cudzoziemców przed wydaleniem na podstawie Konstytucji RP, Konwencji Genewskiej dotyczącej statusu uchodźców i Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.
W pierwszym dniu zajęć prof. Krzysztof Skotnicki przeprowadził wykłady, podczas których omówił źródła prawa w świetle Konstytucji, ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia umowy międzynarodowej i prawa Unii Europejskiej. Na koniec pierwszego panelu przedstawiono temat dotyczący statusu cudzoziemca w zakresie prawa do pobytu w przepisach Konstytucji RP i umowach międzynarodowych.
Następne wykłady w tym dniu przeprowadziła prof. Anna Domańska. Ich tematyka obejmowała kwestie związane ze statusem cudzoziemca w zakresie prawa do pobytu w przepisach Konstytucji RP i umowach międzynarodowych, a także prawem do uzyskania ochrony na podstawie art. 56 Konstytucji. Omówiono także treść i stosowanie w sprawach dotyczących cudzoziemców Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, ze szczególnym uwzględnieniem art. 3 oraz art. 8 EKPCz.
Ostatnia część panelu dotyczyła orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w zakresie art. 3 i art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka oraz ochrony przed zobowiązaniem do powrotu ze względu na prawa dziecka określone w Konwencji o Prawach Dziecka.
W drugim dniu zajęć przeprowadzono ćwiczenia oparte na kazusach związanych z tematyką przeprowadzonych w dniu wcześniejszym wykładów. Zajęcia, we wcześniej ustalonych grupach, zostały przeprowadzone przez prof. Annę Domańską oraz dr Annę Chmielarz-Grochal.