Straż Graniczna Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych SG im. gen. bryg. Wilhelma Orlika - Rückemanna Powrót funkcjonariuszy z ostatniej w tym roku edycji misji wspierającej Policję Graniczną Republiki Macedonii Północnej - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Powrót funkcjonariuszy z ostatniej w tym roku edycji misji wspierającej Policję Graniczną Republiki Macedonii Północnej

Patrycja Linke - Malinowska
22.12.2019

21 grudnia br. do kraju wrócili funkcjonariusze, którzy brali udział w dwunastej edycji misji wspierającej Policję Graniczną Republiki Macedonii Północnej. Przez miesiąc polscy funkcjonariusze wspierali macedońskich kolegów w ochronie granicy macedońsko - greckiej. W niedzielny poranek, w imieniu Komendanta Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych SG w Lubaniu płk. SG Jacka Wysokińskiego, przywitał ich ppłk SG Tomasz Różański.

W operacji wsparcia wzięło udział trzydziestu funkcjonariuszy z Morskiego, Warmińsko - Mazurskiego, Nadbużańskiego, Podlaskiego, Bieszczadzkiego, Śląskiego, Karpackiego, Nadwiślańskiego i Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej, Biura Spraw Wewnętrznych SG oraz Centralnego Ośrodka Szkolenia SG w Koszalinie. Dowódcą grupy był kpt. SG Grzegorz Dobosz z COS SG.

Podczas miesięcznej służby na granicy macedońsko-greckiej funkcjonariusze realizowali zadania, które wynikają z zawartych umów międzynarodowych w zakresie wspólnych operacji, służących ochronie porządku i bezpieczeństwa publicznego oraz zapobiegania przestępczości w związku ze zwiększonym napływem migrantów na granicę wspieranego państwa.

Była to ostatnia, z zaplanowanych na 2019 r., edycja misji wspierających Policję Graniczną Republiki Macedonii Północnej.

Wyjazd był poprzedzony szkoleniem zgrywającym przeprowadzonym przez kadrę dydaktyczną Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu. W czasie zajęć funkcjonariusze trenowali m.in. umiejętności z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy i technik posługiwania się bronią palną. Doskonalili również taktykę i technikę realizowania czynności w obiektach zurbanizowanych oraz zasady przemieszczania się pojazdów w kolumnie.

do góry