Straż Graniczna Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych SG im. gen. bryg. Wilhelma Orlika-Rückemanna V zjazd studiów podyplomowych pn. „Postępowanie administracyjne w kontekście zobowiązania cudzoziemca do powrotu” na Uniwersytecie Łódzkim - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

V zjazd studiów podyplomowych pn. „Postępowanie administracyjne w kontekście zobowiązania cudzoziemca do powrotu” na Uniwersytecie Łódzkim

Anna Chmura
27.01.2020

W dniach 25 – 26 stycznia 2020 r. odbył się piąty zjazd słuchaczy studiów podyplomowych z zakresu postępowania administracyjnego w kontekście zobowiązania cudzoziemca do powrotu, organizowanych wspólnie przez OSS SG i UŁ, realizowanych przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

W trakcie zjazdu omawiana była tematyka dotycząca zasad udzielania ochrony cudzoziemcom w świetle ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i przepisów prawa UE. Przedstawione zostały skutki udzielenia ochrony dla prawa do pobytu na terytorium Polski w trakcie postępowania o zobowiązanie cudzoziemca do powrotu i po jego zakończeniu oraz zasady udzielania zgody na pobyt ze względów humanitarnych oraz zgody na pobyt tolerowany.

Pierwszy dzień poświęcony był wykładom, które przeprowadził dr Paweł Dąbrowski.  
W pierwszej części zajęć została omówiona definicja uchodźcy na gruncie Konwencji Genewskiej dotyczącej statusu uchodźców, ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/95/UE z dnia 13 grudnia 2011 r. w sprawie norm dotyczących kwalifikowania obywateli państw trzecich lub bezpaństwowców jako beneficjentów ochrony międzynarodowej, jednolitego statusu uchodźców lub osób kwalifikujących się do otrzymania ochrony uzupełniającej. 
Następna część wykładów poświęcona była omówieniu materialnoprawnych i procesowych zasad udzielania cudzoziemcom ochrony uzupełniającej oraz  treści i wykładani stosowania art. 32 ust. 1 i art. 33 ust. 2 Konwencji Genewskiej dotyczącej statusu uchodźców podlegających uwzględnieniu w ramach postępowań dotyczących zobowiązania cudzoziemca do powrotu na podstawie art. 303 ust. 3 ustawy z 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach. 
Ostatni moduł dotyczył materialnoprawnych przesłanek udzielania ochrony cudzoziemcom na podstawie ustawy o cudzoziemcach z 12 grudnia 2013 r. i ich znaczenia dla wydania i wykonania decyzji o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu.

W drugim dniu zajęć dr Paweł Dąbrowski oraz mgr Jakub Jamka przeprowadzili ćwiczenia oparte na kazusach związanych z tematyką ww. wykładów. 

do góry