W warsztatach udział wzięli funkcjonariusze i pracownicy SG reprezentujący wszystkie oddziały SG – na co dzień pełniący funkcję wspomnianych koordynatorów, a także funkcjonariusze prowadzący postępowania w zakresie ochrony przed wydaleniem oraz przedstawiciele Zarządu ds. Cudzoziemców KGSG.
W trakcie zajęć przedstawiono orzecznictwo sądowe (krajowe i międzynarodowe) w kontekście ochrony cudzoziemców przed zobowiązaniem do powrotu oraz zagadnienia związane z praktycznymi aspektami prowadzenia postępowań i wydawania decyzji administracyjnych w sprawach udzielania zgody na pobyt ze względów humanitarnych oraz zgody na pobyt tolerowany. Przedsięwzięcie miało charakter praktyczny, uczestnicy wypracowywali wspólne stanowiska w zakresie zgłaszanych zagadnień problemowych wynikających z doświadczeń w prowadzeniu takich postępowań.
Przedsięwzięcie zrealizowane zostało z projektu nr 1/9-2018/BK-FAMI „Wzmocnienie kompetencji i kwalifikacji Straży Granicznej w obszarze powrotów – część II” współfinansowanego z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji.