W przedsięwzięciu wzięli udział funkcjonariusze pionów ds. Cudzoziemców z Bieszczadzkiego, Karpackiego, Nadodrzańskiego, Nadwiślańskiego, Podlaskiego, Śląskiego i Warmińsko – Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej, a także przedstawiciele Centralnego Ośrodka Szkolenia SG w Koszalinie, Centrum Szkolenia SG w Kętrzynie oraz Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych SG w Lubaniu.
Kurs przeprowadzili wykładowcy Zespołu ds. Migracji Zakładu ds. Cudzoziemców:
- mjr SG Anna Wawrzynowicz,
- kpt. SG Karina Błażejczak.
Podczas zajęć programowych przedstawiono zagadnienia z zakresu kultury i jej wymiarów oraz kulturowych uwarunkowań skutecznej komunikacji z przedstawicielami wybranych grup narodowościowych i religijnych. Uwagę poświęcono również omówieniu psychospołecznych konsekwencji migracji i uchodźstwa. W trakcie kursu uczestnicy brali udział w warsztatach, w czasie których poznali metody związane z pokonywaniem barier w kontaktach z cudzoziemcami oraz rozwiązywaniem konfliktów na płaszczyźnie funkcjonariusz – cudzoziemiec.
Spotkanie było także okazją do wymiany doświadczeń i poglądów na temat różnych sytuacji napotykanych podczas wykonywania codziennych zadań służbowych.
Przedsięwzięcie współfinansowane z Krajowego Funduszu Azylu Migracji i Integracji Bezpieczna Przystań (nr projektu: 1/9-2018/BK-FAMI „Wzmocnienie kompetencji i kwalifikacji Straży Granicznej w obszarze powrotów – część II”).