Kurs był adresowany do funkcjonariuszy i pracowników placówek SG i Wydziałów ds. Cudzoziemców oddziałów SG, którzy realizują zadania związane z prowadzeniem postępowań administracyjnych w sprawie udzielenia cudzoziemcom zgody na pobyt ze względów humanitarnych, bądź też zgody na pobyt tolerowany.
Tematyka szkolenia obejmowała zarówno zagadnienia teoretyczne, jak i praktyczne. Szeroko omówiono przesłanki do udzielenia zgody na pobyt ze względów humanitarnych oraz zgody na pobyt tolerowany. Przedstawiono m. in. orzecznictwo sądowo - krajowe i międzynarodowe w kontekście ochrony cudzoziemców przed zobowiązaniem do powrotu oraz zagadnienia związane z praktycznymi aspektami prowadzenia postępowań i wydawania decyzji administracyjnych w sprawach udzielania zgody na pobyt ze względów humanitarnych oraz zgody na pobyt tolerowany.
W szkoleniu wzięło udział 10 funkcjonariuszy z Morskiego, Podlaskiego, Nadwiślańskiego i Śląskiego Oddziału SG oraz Ośrodka Szkoleń Spepcjalistycznych SG w Lubaniu.
Przedsięwzięcie zrealizowane zostało z Funduszu Azylu, Migracji i Integracji projekt 1/9-2018/BK-FAMI „Wzmocnienie kompetencji i kwalifikacji Straży Granicznej w obszarze powrotów – część II”.