To kolejne, z corocznie odbywających się warsztatów, mających na celu wypracowanie skutecznych i skoordynowanych metod współpracy Straży Granicznej i urzędów wojewódzkich w zakresie spraw dotyczących legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium RP, a przede wszystkim służące usystematyzowaniu oraz ujednoliceniu procedur współpracy i wymiany informacji, co w konsekwencji przyczyni się do skuteczniejszego prowadzenia procedur identyfikacyjnych i powrotowych wobec cudzoziemców, którzy przestali spełniać warunki do pobytu na terytorium RP.
Warsztaty, w swoim programie zawierały następujące zagadnienia: przedstawienie i omówienie działalności oficerów łącznikowych oraz najważniejszych aspektów bieżącej działalności, omówienie spraw problematycznych, najnowszych trendów migracyjnych oraz zidentyfikowanych metod nadużyć procedur legalizacyjnych.
Przedsięwzięcie zrealizowane zostało on–line, na platformie Straży Granicznej z wykorzystaniem systemu wideokonferencji. To nowe narzędzie wykorzystywane przez wykładowców OSS SG w Lubaniu w procesie szkolenia i doskonalenia zawodowego funkcjonariuszy Straży Granicznej.
Realizacja przedsięwzięcia współfinansowana była z Funduszu Azylu, Migracji i Integracji projekt 1/9-2018/BK-FAMI "Wzmocnienie kompetencji i kwalifikacji Straży Granicznej w obszarze powrotów – część II".