Oficjalnego otwarcia konferencji dokonał Komendant Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu płk SG Jacek Wysokiński, a następnie przekazał jej prowadzenie funkcjonariuszom Zakładu Kynologii OSS SG.
Trzydniowa konferencja, w związku z sytuacją epidemiologiczną, przebiegała w formie on-line. W charakterze prelegentów wystąpili eksperci z Litwy i z Ukrainy, których służby graniczne są partnerami w projekcie, a także przedstawiciele Komisji Europejskiej, Agencji Frontex oraz Kynopolu. Kwestie związane z nowoczesnymi metodami szkolenia oraz rolą instruktora w szkoleniu psów przedstawione były przez podmioty zewnętrzne, zajmujące się kynologią.
Do udziału w konferencji tłumaczonej symultanicznie na język angielski, litewski i ukraiński zaproszeni zostali przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, służb porządku publicznego w Polsce, a także funkcjonariusze Straży Granicznej związani z kynologia służbową.
Celem projektu jest przygotowanie kadry instruktorów-selekcjonerów z zakresu kynologii służbowej w placówkach Straży Granicznej, w których rozlokowani są przewodnicy z psami różnych specjalności oraz rozbudowa infrastruktury szkoleniowej OSS SG w Lubaniu.
Realizacja projektu przyczyni się do zwiększenia potencjału dydaktycznego kadry Straży Granicznej oraz podniesienia poziomu wyszkolenia psów służbowych, wykorzystywanych w celu zapewnienia bezpieczeństwa granic UE.