Prowadzący szkolenie jest lekarzem, ekspertem ratownictwa medycznego oraz członkiem ciężkiej grupy poszukiwawczo - ratowniczej USAR*. Zajęcia prowadzone przez st. brygadiera Leszka Smolarczyka dedykowane były funkcjonariuszom SG, którzy realizują szkolenia zgrywające dla uczestników misji zagranicznych lub sami są uczestnikami takich misji, a także wykonujących doprowadzenia cudzoziemców drogą lotniczą i zajmujących się szkoleniami z zakresu kształtowania kompetencji kulturowych.
Prowadzony wykład dotyczył zagadnień z obszaru zagrożeń epidemiologicznych – w aspekcie migracji dużych grup ludności, szkodliwych czynników biologicznych oraz podstawowych założeń opieki nad poszkodowanym w ratownictwie cywilnym. Prelegent przedstawił liczne przykłady chorób zakaźnych, z jakimi funkcjonariusze SG mogą mieć styczność podczas pełnienia służby, zarówno w kraju, jak też poza granicami RP. Słuchacze zapoznani zostali m.in. z procedurą właściwego rozpoznania zakażenia, gdy do niego dojdzie oraz prawidłowego wdrożenia środków zapobiegania i kontroli, aby nie dopuścić do dalszej transmisji.
Bogate doświadczenia zawodowe w ratowaniu życia oraz zdrowia ludzkiego, ogromna wiedza medyczna, w tym długoletnia praktyka w szpitalach, także w Afryce oraz czynny udział w niebezpiecznych akcjach ratowniczych sprawiły, że wykład st. brygadiera Leszka Smolarczyka był niezwykle interesujący i pouczający.
Uzyskana w trakcie szkolenia wiedza zostanie wykorzystana podczas zajęć prowadzonych przez funkcjonariuszy OSS SG w Lubaniu.
* Urban Search and Rescue (Ratownictwo w Strukturach Zurbanizowanych)