Straż Graniczna Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych SG im. gen. bryg. Wilhelma Orlika-Rückemanna Kurs doskonalący instruktorów-selekcjonerów psów patrolowo-obronnych i tropiących - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kurs doskonalący instruktorów-selekcjonerów psów patrolowo-obronnych i tropiących

Urszula Piechota
27.06.2022

W dniach 20 - 24.06.2022 r. w Ośrodku Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu przebywała delegacja z Państwowej Służby Granicznej pod Ministerstwem Spraw Wewnętrznych Republiki Litwy.

Zagraniczni eksperci, w ramach kursu doskonalącego instruktorów-selekcjonerów psów patrolowo-obronnych i tropiących, wspierali kadrę Zakładu Kynologii OSS SG w Lubaniu w przygotowaniu kandydatów na instruktorów-selekcjonerów, odpowiedzialnych za prowadzenie szkoleń doskonalących psów służbowych w placówkach Straży Granicznej. Współpraca z kolegami z Litwy w ramach realizowanego projektu pn. „Wzmocnienie ochrony granic UE poprzez rozwój kynologicznej działalności szkoleniowej, rozbudowę, przebudowę i doposażenie infrastrukturalne OSG” pozwala na wymianę doświadczeń oraz najlepszych praktyk w zakresie przygotowania wykwalifikowanej kadry instruktorskiej.

W zajęciach uczestniczyli pozoranci, zatrudnieni w ramach środków pochodzących z projektu, którzy wraz z własnymi psami zaprezentowali wybrane elementy tresury, m. in. z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu do szkolenia psów oraz metod pozytywnych. Udzielili również uczestnikom szkolenia wskazówek, jak budować motywację psa do pracy i jak umiejętnie go nagradzać. Omawiane elementy kandydaci na instruktorów-selekcjonerów mieli możliwość przećwiczyć zarówno na psach służbowych, które uczestniczą z nimi w kursie w charakterze demonstratorów, jak i w charakterze pozorantów z psami, zakupionymi do szkolenia specjalistycznego z zakresu kynologii służbowej przewodników psów tropiąco-patrolowych.

W ramach tej edycji kursu instruktorów-selekcjonerów zaplanowane są jeszcze dwie wizyty ekspertów z Litwy.

Projekt jest finansowany z Programu „Sprawy wewnętrzne” i realizowany w ramach Funduszy Norweskich 2014-2021. Program pozostaje w dyspozycji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

 

 

 

do góry