Spotkanie było bezpośrednio związane z nowymi wyzwaniami stojącymi przed naszą formacją, tj. przeniesieniem kompetencji oscylujących wokół pomocy w dobrowolnym powrocie na Komendanta Głównego Straży Granicznej, spowodowanym ostatnią nowelizacją przepisów m.in. ustawy o cudzoziemcach. W spotkaniu koordynowanym przez funkcjonariuszy Zarządu do Spraw Cudzoziemców KG SG i funkcjonariuszy OSS SG w Lubaniu uczestniczyli przedstawiciele wszystkich oddziałów SG.
W warsztatach, w charakterze lektorów, udział wzięli reprezentanci Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) oraz Agencji FRONTEX, którzy w ramach wystąpień on-line dzielili się z uczestnikami wieloletnimi doświadczeniami w obszarze organizacji dobrowolnych powrotów i reintegracji cudzoziemców. W trakcie panelu dyskusyjnego poruszono również kwestie związane z praktycznymi aspektami związanymi z udzielaniem cudzoziemcom pomocy w dobrowolnym powrocie i wtórnej asymilacji w kraju ich pochodzenia, w kontekście projektów realizowanych przez IOM, jaki i Agencję FRONTEX (JRS - Joint Reintegration Services)
Przedsięwzięcie zrealizowane zostało z funduszy Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021 - program „Sprawy wewnętrzne” Projekt NMF/PA18/001 pn. „Wzmocnienie kompetencji i kwalifikacji służb publicznych w obszarze migracji i azylu ze szczególnym uwzględnieniem przeciwdziałania nielegalnej migracji”.