Zajęcia praktyczne przeprowadzone zostały w urozmaiconych warunkach terenowych (las, łąki, miejsca zurbanizowane) o zmiennych porach dnia i nocy oraz w różnych warunkach pogodowych. Ponadto w ćwiczeniach obronnych wykorzystano różnego rodzaju środki pozoracji. Szkolenie z zakresu pracy węchowej obejmowało nie tylko indywidualny zapach osoby, ale również grupy pozorantów.
Poza zajęciami praktycznymi, ukierunkowanymi głównie na pracę węchową i obronę przewodnika, słuchacze zdobyli również wiedzę z zakresu teorii szkolenia psów, przepisów regulujących użycie psa w służbie, w tym jako środka przymusu bezpośredniego. Poznali również podstawy weterynarii i oraz sposób udzielania psu pierwszej pomocy w nagłych wypadkach.
Na zakończenie szkolenia słuchacze przystąpili do czterodniowego egzaminu końcowego, który obejmował ogólne posłuszeństwo oraz ćwiczenia specjalistyczne tj. przeszukiwanie pomieszczeń, przeszukiwanie terenu – rewirowanie, tropienie krótkiego śladu z rozpoznawaniem przedmiotów, a także tropienie z rozpoznawaniem śladu. W każdym ćwiczeniu oceniano również przewodnika w zakresie umiejętności kierowania pracą psa w poszczególnych obszarach.
Panom Komendantom gratulujemy zaangażowanych i pełnych pasji funkcjonariuszy, a przewodnikom z psami życzymy satysfakcji z pracy oraz sukcesów w codziennej służbie!