Straż Graniczna Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych SG im. gen. bryg. Wilhelma Orlika-Rückemanna Spotkanie konsultacyjne pn. „Wykorzystanie wpisów powrotowych – art. 3 Systemu Informacyjnego Schengen w celu skutecznej realizacji wydanych decyzji o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu” – II edycja - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Spotkanie konsultacyjne pn. „Wykorzystanie wpisów powrotowych – art. 3 Systemu Informacyjnego Schengen w celu skutecznej realizacji wydanych decyzji o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu” – II edycja

Sonia PLEŚNIEROWICZ
09.05.2025

W Ośrodku Szkoleń Specjalistycznych SG w Lubaniu w dniach 8 - 9 maja 2025 r. Wydział VII Wymiany Informacji Zarządu do Spraw Cudzoziemców KGSG zorganizował spotkanie konsultacyjne pn. „Wykorzystanie wpisów powrotowych – art. 3 Systemu Informacyjnego Schengen w celu skutecznej realizacji wydanych decyzji o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu” – II edycja.

W warsztatach oprócz funkcjonariuszy z Wydziału VII Zarządu KGSG, realizujących na co dzień zadania w zakresie całodobowej migracyjnej służby dyżurnej Biura SIRENE oraz Wydziału VIII Zarządu  KGSG uczestniczyli eksperci zajmujący stanowiska kierownicze w Zarządzie Granicznym Komendy Głównej Straży Granicznej oraz w krajowych organach współpracujących ze Strażą Graniczną w zakresie obsługi wpisów do celów powrotowych SIS (art. 3), takich jak:

  • Departament Konsularny MSZ,
  • Wydział Wykazu Urzędu do Spraw Cudzoziemców,
  • Wydział Poszukiwań Biura Międzynarodowej Współpracy Policji KGP,
  • Wydział Spraw Cudzoziemców Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

W spotkaniu wzięli udział również przedstawiciele Zespołu Obsługi Systemów Teleinformatycznych Zakładu do Spraw Cudzoziemców OSS SG w Lubaniu.

Przedsięwzięcie było ukierunkowane przede wszystkim na podsumowanie funkcjonowania od marca 2023 r. zmodernizowanego Systemu Informacyjnego Schengen w obszarze migracyjnym oraz na analizę obecnych wytycznych i krajowych procedur postępowania w obszarze migracyjnym SIS.

Warsztaty przyczyniły się do wypracowania zmian oraz uzgodnienia nowych zasad krajowej i międzynarodowej współpracy, które umożliwią jeszcze bardziej efektywną realizację zadań wiązanych z wymianą informacji w kontekście realizacji wpisów z art. 3 w SIS.

Spotkanie przeprowadzono w ramach funduszu europejskiego „Wzmocnienie kompetencji i kwalifikacji Straży Granicznej w obszarze powrotów” nr FAMI.03.01-IZ.00-0003/24.

 

do góry