Straż Graniczna Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych SG im. gen. bryg. Wilhelma Orlika-Rückemanna Projekt nr 1/10-2019/BK-FAMI pn. „Budowa obiektu szkoleniowego i rozbudowa bazy noclegowej na potrzeby prowadzenia szkoleń z zakresu powrotów przymusowych cudzoziemców” - FUNDUSZ AZYLU MIGRACJI I INTEGRACJI (FAMI)

Nawigacja

FUNDUSZ AZYLU MIGRACJI I INTEGRACJI (FAMI)

Projekt nr 1/10-2019/BK-FAMI pn. „Budowa obiektu szkoleniowego i rozbudowa bazy noclegowej na potrzeby prowadzenia szkoleń z zakresu powrotów przymusowych cudzoziemców”

Anna Chmura
02.04.2020

Celem FAMI jest przyczynianie się do skutecznego zarządzania przepływami migracyjnymi i do realizacji, wzmacniania i rozwoju wspólnej polityki w zakresie azylu, ochrony uzupełniającej i ochrony czasowej oraz wspólnej polityki imigracyjnej z pełnym poszanowaniem praw i zasad zapisanych w Karcie praw podstawowych Unii Europejskiej.

Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu realizuje działania w zakresie projektu nr 1/10-2019/BK-FAMI pn. „Budowa obiektu szkoleniowego i rozbudowa bazy noclegowej na potrzeby prowadzenia szkoleń z zakresu powrotów przymusowych cudzoziemców”.

Celem projektu jest stworzenie bazy szkoleniowej (część dydaktyczna i część  noclegowa) przeznaczonej do prowadzenia szkoleń rozwijających profesjonalne kompetencje oraz kwalifikacje funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz personelu innych służb z Państw Członkowskich i z Państw Trzecich, właściwych w zakresie przygotowania i realizacji operacji powrotowych, jak i zarządzania procedurami oraz ich wdrażania.

W ramach projektu, na terenie Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu, powstanie nowoczesny obiekt szkoleniowy wraz z infrastrukturą towarzyszącą oraz baza noclegowa dla uczestników szkoleń.  Umożliwi to realizację szkoleń specjalistycznych, przygotowujących personel zaangażowany w operacje powrotowe do sprawnego prowadzenia działań funkcjonariuszy eskortujących, dowódców doprowadzeń oraz innego personelu zaangażowanego w operacje powrotowe. Szkoleniowe rezultaty projektu wpłyną na poprawę jakości współpracy funkcjonariuszy SG z personelem służb o charakterze migracyjnym z Państw Członkowskich oraz z  Państw Trzecich w obszarze  prowadzenia wspólnych operacji powrotowych, jak i wpłyną pozytywnie na bieżącą współpracę szkoleniową z Agencją Frontex.

Przewiduje się wykonanie robót budowlanych polegających na:

  1. Przebudowie budynku nr 7 na potrzeby internatu w m. Lubań.

W celu zabezpieczenia potrzeb w zakresie zapewnienia bazy noclegowej dla wszystkich funkcjonariuszy biorących udział w prowadzonych szkoleniach, planuje się - w latach 2020-2021 - wykonanie przebudowy budynku Ośrodka, oznaczonego jako nr 7, na potrzeby internatu posiadającego 45 miejsc noclegowych.

  1. Budowie hangaru do celów szkoleniowych w m. Lubań wraz z infrastrukturą towarzyszącą.

Na podstawie opracowanej  w ramach projektu 1/9-2018/BK-FAMI„WZMOCNIENIE KOMPETENCJI I KWALIFIKACJI STRAŻY GRANICZNEJ W OBSZARZE POWROTÓW-CZĘŚĆ II” koncepcji architektoniczno - budowlanej oraz dokumentacji projektowej planuje się budowę, usytuowanego na terenie Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu, hangaru wraz z wyposażeniem i infrastrukturą towarzyszącą. Teren przeznaczony pod inwestycję znajduje się w obrębie kompleksu Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu przy ul. Wojska Polskiego 2.

Hangar wraz z wyposażeniem został zaprojektowany jako obiekt, w którym prowadzone będą szkolenia związane z organizacją i przeprowadzaniem powrotów przymusowych cudzoziemców do krajów pochodzenia drogą lotniczą i lądową. Szkolenia będą obywały się na bazie zakupionego symulatora statku powietrznego i wyposażenia towarzyszącego, umiejscowionych w wybudowanym hangarze, jak również w oparciu o dodatkowe pomieszczenia przewidziane w hangarze (sala wykładowa, sala do ćwiczeń)  i będą kierowane do:

  • funkcjonariuszy Straży Granicznej biorących udział w przymusowych operacjach powrotowych wykonywanych drogą lotniczą i lądową,
  • funkcjonariuszy biorących udział w przymusowych operacjach powrotowych w ramach operacji organizowanych przez Europejską Agencję Straży Granicznej i Przybrzeżnej (FRONTEX), 
  • służb granicznych i migracyjnych z krajów trzecich, którzy wezmą udział w tzw. Joint Operations (wspólnych operacjach powrotowych) wykonywanych drogą lotniczą.
  • załóg lotów rejsowych w celu zapoznania ich z specyfiką operacji powrotowych.
do góry