Straż Graniczna Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych SG im. gen. bryg. Wilhelma Orlika-Rückemanna Program „Sprawy Wewnętrzne” Azyl i Migracja (PA18) - Azyl i Migracja (PA18)

Nawigacja

Azyl i Migracja (PA18)

Program „Sprawy Wewnętrzne” Azyl i Migracja (PA18)

Sonia PLEŚNIEROWICZ
01.06.2022

NORWESKI MECHANIZM FINANSOWY 2014-2021

PROGRAM „SPRAWY WEWNĘTRZNE” AZYL I MIGRACJA (PA18)

 

Wartość całkowita projektu: 2 625 000,00 PLN.
Wartość dofinansowania: 2 231 000,00 PLN.

Ramy czasowe realizacji projektu: 01.04.2021 r. – 23.12.2023 r.

Wnioskodawca:
Komendant Główny Straży Granicznej

Projekt nie jest realizowany w partnerstwie.

Projekt pt. „Wzmocnienie kompetencji i kwalifikacji służb publicznych w obszarze migracji i azylu ze szczególnym uwzględnieniem przeciwdziałania nielegalnej migracji”

Cel szkolenia: zwiększenie zdolności służb publicznych w przeciwdziałaniu nielegalnej migracji oraz realizacji procedur azylowych ze szczególnym uwzględnieniem grup szczególnie wrażliwych.

W ramach Projektu planuje się przeprowadzenie działań szkoleniowych mających na celu podniesienie jakości prowadzonych postępowań administracyjnych (legalizacyjne, uchodźcze, powrotowe). Podniesienie jakości pracy na rzecz cudzoziemców stanowi priorytet pracy w obszarze migracji i azylu. Poniższy projekt umożliwi funkcjonariuszom Straży Granicznej oraz innym instytucjom z całej Polski zaangażowanym w działania powrotowe, podniesienie kwalifikacji oraz poszerzenie wiedzy teoretycznej i praktycznej w zakresie obsługi administracyjnej cudzoziemców w tym obszarze. W trakcie działań szkoleniowych słuchacze nabędą wiedzę z zakresu m.in. przepisów, orzecznictwa oraz praktycznej realizacji zadań w obszarze migracji i azylu, z uwzględnieniem postępowań z należącymi do grup wrażliwych. Zaplanowano także działania uzupełniające, służące wymianie doświadczeń i dobrych praktyk z zakresu migracji i azylu. Przeprowadzone zostaną również studia podyplomowe.

Grupa docelowa: Działania zaproponowane w  projekcie są przewidziane dla personelu SG, urzędów wojewódzkich, Państwowej Inspekcji Pracy i Urzędu ds. Cudzoziemców.
Wzmocnienie kompetencji przeszkolonych osób wpłynie bezpośrednio na podniesienie jakości, szybkości i skuteczności realizowanych działań. Umiejętności nabyte przez te osoby pozwolą eliminować konflikty związane z nieznajomością kultur, religii, obyczajów cudzoziemców oraz na kształtowanie umiejętności w zakresie stosowania procedur realizowanych podczas postępowań powrotowych.

do góry