NORWESKI MECHANIZM FINANSOWY
„Wzmocnienie ochrony granic UE poprzez rozwój kynologicznej działalności szkoleniowej, rozbudowę, przebudowę i doposażenie infrastrukturalne OSS SG w Lubaniu” nr PDP V
Akronim Nazwy: Power of Working Dogs (PoWD)
Projekt finansowany z Programu „Sprawy wewnętrzne” realizowanego w ramach Funduszy Norweskich na lata 2014-2021. Program pozostaje w dyspozycji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Wartość całkowita projektu: 2 295 919,02 PLN.
Wartość dofinansowania: 1 951 531,17 PLN.
Ramy czasowe realizacji projektu: 1.04.2020 r. – 30.09.2023 r.
Partnerzy projektu:
Państwowa Straż Graniczna Litwy
Centrum Kynologicznego Państwowej Służby Granicznej Ukrainy
Projekt pt. „Wzmocnienie ochrony granic UE poprzez rozwój kynologicznej działalności szkoleniowej, rozbudowę, przebudowę i doposażenie infrastrukturalne OSS SG” zakłada wyszkolenie funkcjonariuszy w oddziałach Straży Granicznej przygotowanych do samodzielnej pracy w charakterze instruktora - selekcjonera w szkoleniu przewodników oraz psów służbowych.
Cel szkolenia: przygotowanie kadry instruktorskiej do wykonywania zadań instruktorów - selekcjonerów z zakresu kynologii służbowej. W trakcie działań przewidzianych projektem, słuchacze nabędą wiedzę niezbędną do wyszkolenia, selekcji i doskonalenia i pracy psów służbowych, które służą do zwalczania przestępczości transgranicznej (narkotykowej, terrorystycznej). W projekcie zaplanowano także działania uzupełniające, służące wymianie międzynarodowych doświadczeń i dobrych praktyk z zakresu kynologii służbowej poprzez dwukrotnie zorganizowane międzynarodowe konferencje, międzynarodowe zawody kynologiczne oraz seminarium. Wszystkie działania realizowane są z udziałem partnerów z Litwy i Ukrainy.
DZIAŁANIA PLANOWANE DO REALIZACJI W RAMACH PROJEKTU:
DZIAŁANIE 1 - zakup samochodów przeznaczonych do przewozu psów
DZIAŁANIE 2 - zakup sprzętu niezbędnego do szkolenia kandydatów na instruktorów
DZIAŁANIE 3 - wizyta monitorująca
DZIAŁANIE 4 - konferencja kynologiczna – otwierająca projekt
DZIAŁANIE 5 - seminarium
DZIAŁANIE 6.1 - szkolenie kandydatów na instruktorów I
DZIAŁANIE 6.2 - szkolenie kandydatów na instruktorów II
DZIAŁANIE 7 - zawody kynologiczne – zamykające projekt
Realizacja projektu poprzez wyszkolenie kadry instruktorskiej odpowiadającej za selekcję, szkolenie i doskonalenie psów służbowych przyczyni się do podniesienia skuteczności pracy psów patrolowo-obronnych, tropiących oraz specjalnych: do wyszukiwania narkotyków, do wyszukiwania materiałów wybuchowych i broni, z wykorzystaniem niezbędnej infrastruktury oraz wymiany doświadczeń pomiędzy partnerami projektu, a także służb porządku publicznego.