Straż Graniczna Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych SG im. gen. bryg. Wilhelma Orlika - Rückemanna Zasady i procedury postępowania administracyjnego ze szczególnym uwzględnieniem postępowania administracyjnego prowadzonego wobec cudzoziemców - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Zasady i procedury postępowania administracyjnego ze szczególnym uwzględnieniem postępowania administracyjnego prowadzonego wobec cudzoziemców

Anna Chmura
04.12.2020

W dniach 30.11 – 4.12.2020 r. funkcjonariusze Zakładu ds. Cudzoziemców przeprowadzili online, za pośrednictwem platformy Webex, kurs doskonalący „Zasady i procedury postępowania administracyjnego ze szczególnym uwzględnieniem postępowania administracyjnego prowadzonego wobec cudzoziemców”.

Kurs ukończyło 23 funkcjonariuszy Straży Granicznej z Podlaskiego, Nadbużańskiego, Bieszczadzkiego, Karpackiego, Śląskiego, Nadodrzańskiego i Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej oraz Zarządu ds. Cudzoziemców KGSG.

Uczestnicy nabyli i uporządkowali wiedzę, pozwalającą na określanie źródeł ustrojowego, materialnego i procesowego prawa administracyjnego, analizowali zakres obowiązywania i budowę Kodeksu postępowania administracyjnego, poznawali zasady postępowania administracyjnego i ich wagę dla prawidłowości postępowania. 

Słuchacze uczyli się prawidłowo rozpoznawać uczestników postępowania i charakter ich udziału w sprawie, zwłaszcza stron, ich reprezentantów oraz podmiotów, które mogą wystąpić w postępowaniu na prawach strony. Uczestnicy poznawali ich prawa i obowiązki, poznawali także przesłanki ustalania właściwości organu oraz upoważnionego pracownika z prowadzenia sprawy. 

Kursanci poznali tzw. regulacje zwalczania bezczynności organu i sposoby reakcji strony na przewlekłość postępowania lub bezczynność organu.
Następnie analizowali szczegóły dotyczące decyzji administracyjnej, jako podstawowego sposobu rozstrzygania, omawiano także postanowienia, jako akty nierozstrzygające merytorycznie. 

W dalszej części szkolenia słuchacze zgłębiali tajniki dotyczące zawiadomień i wezwań, doręczania pism i obliczania terminów.

W trakcie jednego z  wykładów omówiono tematy związane z postępowaniem wyjaśniającym oraz kwestią umorzenia i zawieszenia postępowania.

Słuchacze na koniec zaznajamiali się z przesłankami i procedurą wzruszania, zaskarżania i weryfikacji decyzji i postanowień ostatecznych i nieostatecznych.
Poznali także zasady odpowiedzialności osoby prowadzącej postępowanie za bezczynność, przewlekłość lub wydanie decyzji z rażącym naruszeniem prawa.

Plakat dotyczący przeprowadzonego kursu on-line

Jak wynika z opinii wyrażonych przez uczestników po zakończeniu szkolenia – ten niezwykle intensywny kurs znacznie się przyczyni do wzmocnienia ich kompetencji w zakresie prowadzenia postępowań administracyjnych. Słuchacze byli aktywni i chętnie wypowiadali się podczas spotkania za pośrednictwem kamery i mikrofonu, natomiast po zakończonym kursie wielu z nich wyraziło na czacie swoje opinie na temat kursu, oto niektóre z nich:

Maciej R.: Kurs interesujący, bardzo merytoryczny. Spełnił moje oczekiwania zaznajomienia się z KPA  (…)  Prowadzący bardzo merytoryczni i chętni do udzielania wyczerpujących odpowiedzi.

Marek H.: Nie posiadam wykształcenia prawniczego więc każdy kurs pozwala swoją wiedzę pogłębić i dowiedzieć się czegoś nowego. Forma szkolenia i sposób jego prowadzenia jak najbardziej w porządku (…). Dziękuję za możliwość wzięcia udziału. Mam również nadzieję wziąć udział w kolejnych szkoleniach. Pozdrawiam prowadzących i wszystkich uczestników.

Michał M.: Dziękujemy za szkolenie. Merytoryczne i fachowe podejście do problematyki szkolenia.

Aleksandra S.: Szkolenie jak i szkolących oceniam bardzo pozytywnie :)  Na pewno odświeżyłam swoją wiedzę. A jednocześnie udało mi się pozyskać nowe informacje. Bardzo przyda mi się wiedza dotycząca terminów w postępowaniach administracyjnych, bo tu w pewnych sytuacjach nie miałam 100-procentowej pewności, jak postąpić. Tak więc serdecznie dziękuję za rozwianie moich wątpliwości :)

Krzysztof G.: Kurs uważam za super podsumowanie mojej dotychczasowej wiedzy z procedury administracyjnej. Prowadzący kompetentni, nie unikali żadnych pytań. Szkoda trochę, że tryby nadzwyczajne zostały tak szybko omówione. Jednak podsumowując kurs to zdecydowanie mocne 5+. Serdecznie dziękuję :)

Anna. Ł.: Szkolenie w formie online bardzo ciekawe, bardzo cieszę się że to było w formie komunikatora i była możliwość posłuchać innych funkcjonariuszy jakie mieli oni przygody w służbie. Ciekawostki przedstawione pogłębiły moją wiedzę.

Marek M.: Dziękuję Państwu za to szkolenie. Szkolenie było bardzo pouczające. Mam nadzieję że jak wrócimy  do normalności to będzie okazja do spotkania w Lubaniu na kolejnych szkoleniach :-)

Paweł P.: Kurs pozwolił na utrwalenie i przypomnienie wiadomości z kpa, jak rozwianie niektórych wątpliwości; bardzo dobre przygotowanie prowadzących.

Michał G.: Dziękuję za szkolenie. Prowadzących i szkolenie oceniam pozytywnie, brakowało troczę wieczornych wymian doświadczeń. Pozdrawiam.

Wiktor J.: Dziękuje za organizację kursu, który oceniam jak najbardziej pozytywnie. Dla mnie osobiście najważniejsze było liczenie terminów,  które są niezbędne podczas wydawania decyzji o zobowiązaniu. Pozdrawiam wszystkich i do zobaczenia w przyszłości.

Joanna R.: Dziękuję za szkolenie, szkolenie oraz prowadzący na medal (…)  Kurs dla osób początkujących - ułatwia zapoznanie się z KPA oraz daje fundament na dalszą naukę i ogromną pomoc w pracy i przy prowadzeniu postępowań. Serdecznie pozdrawiam i z niecierpliwością  czekam na kolejne kursy.

Anna M.: Szkolenie przeprowadzone zostało bardzo fachowo. Bardzo ciekawie przeprowadzone. Dziękuję i do zobaczenia.

Karol Z.: Dziękuję za szkolenie. Oceniam bardzo pozytywnie. Wiedza przedstawiona w sposób przystępny z uwzględnieniem realnych sytuacji.

Agnieszka R.: Kurs przeprowadzony bardzo profesjonalnie, wyczerpujący i ciekawy wykład. (…) Zabrakło oczywiście tych rozmów w kuluarach ale wszystko jeszcze do nadrobienia ;) dziękuję bardzo.

My również dziękujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy na nasze kolejne szkolenia.

Wybrane plansze prezentacji kursu prowadzonego on-line

Wybrane plansze prezentacji kursu prowadzonego on-line

Wybrane plansze prezentacji kursu prowadzonego on-line

Kurs był współfinansowany z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji (Projekt 1/9-2018/BK-FAMI „Wzmocnienie kompetencji i kwalifikacji Straży Granicznej w obszarze powrotów - część II”).

Logo UE Fundusz Azylu, Migracji i Integracji "Bezpieczna Przystań"

do góry