Straż Graniczna Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych SG im. gen. bryg. Wilhelma Orlika-Rückemanna Zakończenie trzeciej edycji kursu doskonalącego instruktorów – selekcjonerów - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zakończenie trzeciej edycji kursu doskonalącego instruktorów – selekcjonerów

Urszula Piechota
29.04.2022

29 kwietnia 2022 r. w Ośrodku Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu zakończyła się trzecia edycja kursu doskonalącego instruktorów – selekcjonerów, przeznaczona dla instruktorów psów specjalnych.

Kurs przeprowadzono w ramach projektu predefiniowanego nr PDP V pn. „Wzmocnienie ochrony granic UE poprzez rozwój kynologicznej działalności szkoleniowej, rozbudowę, przebudowę i doposażenie infrastrukturalne OSS SG”, finansowanego z Programu „Sprawy wewnętrzne”, realizowanego w ramach Funduszy Norweskich 2014-2021. Program pozostaje w dyspozycji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

 

 

W trakcie szkolenia kadrę instruktorską Zakładu Kynologii OSS SG w Lubaniu wspierali przedstawiciele partnera w projekcie tj. eksperci z Państwowej Służby Granicznej pod Ministerstwem Spraw Wewnętrznych Republiki Litwy. Ponadto w ramach środków pochodzących z projektu zatrudnieni pozoranci, zaprezentowali wybrane elementy tresury na własnych psach, między innymi z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu do szkolenia psów oraz metod pozytywnych.

 

 

Podczas dwumiesięcznego szkolenia kandydaci na instruktorów-selekcjonerów z Morskiego, Warmińsko-Mazurskiego, Nadwiślańskiego, Nadbużańskiego oraz Nadodrzańskiego Oddziału SG zapoznawali się między innymi z zasadami selekcji psów pod kątem ich doboru do służby, organizacją szkoleń dla przewodników z psami, szeroko pojętą wiedzą o psie i metodach jego szkolenia, a także zasadami udzielania pierwszej pomocy, zarówno osobom poszkodowanym w wyniku pogryzienia jak i psom. Kandydaci na instruktorów – selekcjonerów uczestniczyli w zajęciach szkoleń specjalistycznych dla nowo zakupionych psów, początkowo pod bacznym okiem asystentów instruktorów, a następnie samodzielnie prowadzili pod ich nadzorem wybrane zajęcia.

 

 

Szkolenie zakończyło się egzaminem, w ramach którego każdy z słuchaczy musiał zaprezentować swój warsztat pracy oraz umiejętności, prowadząc samodzielnie zajęcia dla wybranej grupy szkoleniowej, zgodnie z wylosowanymi założeniami egzaminacyjnymi. W trakcie przygotowań do egzaminu, przyszłą kadrę instruktorską wspierali i nadzorowali eksperci z Litwy, udzielając młodym adeptom licznych wskazówek, które pozwoliły na osiągniecie przez nich jak najlepszych wyników. Dzięki fachowo wyszkolonej, kolejnej grupie instruktorów – selekcjonerów, krok po kroku zbliżamy się do osiągnięcia celu projektu, zakładającego podniesienie zdolności użytkowych psów służbowych we wszystkich Oddziałach Straży Granicznej. W tym roku przewidziana jest jeszcze jedna edycja kursu dla instruktorów – selekcjonerów, zaś projekt zakończy się Międzynarodowymi Zawodami Kynologicznymi – podsumowującymi przedsięwzięcie.

 

 

Absolwentom kursu życzymy sukcesów i satysfakcji w dalszej pracy z psami.

 

 

do góry