Szkolenie skierowane było do funkcjonariuszy wykonujących lub przewidzianych do wykonywania czynności związanych z doprowadzaniem osób drogą lądową.
W trakcie szkolenia funkcjonariusze zapoznali się z aspektami prawnymi wykonywanych czynności z zakresu doprowadzeń, użycia środków przymusu bezpośredniego. Poruszone również zostały zagadnienia związane z aspektami komunikacji niewerbalnej, różnic kulturowych i praw człowieka. Szkolenie podzielono na dwie części: teoretyczną i praktyczną. Po zapoznaniu się z teorią funkcjonariusze uczestniczyli w treningu strzeleckim. Zapoznali się z techniką strzelania w bliskiej, a także dalekiej odległości. Następnie przeprowadzone zostały zajęcia na hali sportowej, gdzie odświeżyli wiedzę dotyczącą technik interwencji, a także zajęcia z wykorzystaniem pojazdu specjalnego. Dodatkowym elementem szkolenia było szkolenie z bezpiecznej jazdy pojazdami typu więźniarka, gdzie środek ciężkości jest znacznie podniesiony i manewrowanie pojazdem w sytuacjach zagrożenia wymaga specjalnych umiejętności. Funkcjonariusze doskonali swoje umiejętności na torze wyścigowym Krzywa pod okiem instruktorów jazdy rajdowej. Część teoretyczna zawierała podstawowe informacje na temat poślizgów, balansu pojazdem o podniesionym środku ciężkości oraz prawidłowym ustawieniem ciała za kierownicą. Część praktyczna zawierała elementy omijania niespodziewanej przeszkody, jazdę po śliskiej nawierzchni, a także technikę szybkiego pokonywania zakrętów, podczas której dochodzi do zmiany rodzaju nawierzchni.
W szkoleniu brali udział funkcjonariusze z Morskiego, Warmińsko-Mazurskiego, Podlaskiego, Nadwiślańskiego, Nadbużańskiego, Bieszczadzkiego, Karpackiego oraz Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.
Przedsięwzięcie zorganizowano w ramach projektu norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014/2021 program Sprawy Wewnętrzne NMF/PA18/001