Straż Graniczna Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych SG im. gen. bryg. Wilhelma Orlika-Rückemanna II Międzynarodowe Zawody Kynologiczne w OSS SG w Lubaniu - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

II Międzynarodowe Zawody Kynologiczne w OSS SG w Lubaniu

Edyta WITKOWSKA
03.07.2023

W dniach 26 - 30.06.2023 r. w Ośrodku Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu odbyły się II Międzynarodowe Zawody Kynologiczne pod patronatem Komendanta Głównego Straży Granicznej, podsumowujące projekt PDP V pn. „Wzmocnienie ochrony granic UE poprzez rozwój kynologicznej działalności szkoleniowej, rozbudowę, przebudowę i doposażenie infrastrukturalne OSG”.

Projekt finansowany jest z Programu „Sprawy wewnętrzne” i realizowany w ramach Funduszy Norweskich 2014-2021. Program pozostaje w dyspozycji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

W zawodach, poza drużynami zgłoszonymi przez jednostki organizacyjne Straży Granicznej, wzięły też udział reprezentacje z Państwowej Służby Granicznej przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Republiki Litwy, która jest partnerem w projekcie, Wyższej Szkoły Służby Granicznej Republiki Łotewskiej, Policji Republiki Czeskiej, Policji i Żandarmerii Wojskowej.

Celem zawodów była integracja środowiska przewodników psów służbowych z różnych służb porządku publicznego oraz popularyzacja współzawodnictwa i wyłonienie najlepszych przewodników z psami w poszczególnych kategoriach.

W zawodach wzięło udział 12 drużyn. Do rywalizacji, która odbywała się w trzech kategoriach stanęły 32 psy. Wyniki przedstawiają się następująco:

  • w kategorii psów do wyszukiwania materiałów wybuchowych:
    I miejsce – mł. chor. SG Kamil WOJCIECHOWSKI – Nadbużański OSG,
    II miejsce – st. chor. szt. SG Szymon WYPIORCZYK – Nadwiślański OSG,
    III miejsce – st. sierż. SG Marta KULON-BRĄCZKOWSKA – Nadodrzański OSG.
  • w kategorii psów do wyszukiwania narkotyków:
    I miejsce – Karolis AMBRAZEVICIUS – Państwowa Służba Graniczna przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Litwy,
    II miejsce – mł. chor. SG Przemysław BOROWCZYK – Nadwiślański OSG,
    III miejsce – mł. chor. SG Karolina REMISIEWICZ – Morski OSG.
  • w kategorii psów patrolowo – obronnych:
    I miejsce – Sigitas SUZIEDELIS – Państwowa Służba Graniczna przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Litwy,
    II miejsce – Lukas SESTAK – Policja Republiki Czeskiej,
    III miejsce – mł. chor. Piotr TOMCZUK – Nadbużański OSG.
  • w kategorii drużynowej:
    I miejsce – Nadwiślański OSG,
    II miejsce – Państwowa Służba Graniczna przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Litwy,
    III miejsce – Nadbużański OSG.

W skład komisji sędziowskich oceniających poszczególne konkurencje wchodzili kynolodzy z jednostek organizacyjnych Straży Granicznej, instruktorzy-selekcjonerzy wyszkoleni w ramach projektu, a także kadra Zakładu Kynologii OSS SG w Lubaniu. Sędzią honorowym zawodów był ppłk Kęstutis KRAUCIUNAS z Państwowej Służby Granicznej przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Litwy.
W charakterze obserwatorów w komisjach sędziowskich uczestniczyli przedstawiciele Centrum Kynologicznego Państwowej Służby Granicznej Ukrainy w Wielkich Mostach – Maryna KRAVETS i Darian GHEORGHIES.

Podczas ceremonii zakończenia zawodów p.o. Zastępcy Komendanta OSS SG w Lubaniu - ppłk SG Tomasz RÓŻAŃSKI wręczył laureatom medale, puchary oraz nagrody rzeczowe. Wszyscy uczestnicy otrzymali również medal pamiątkowy II Międzynarodowych Zawodów Kynologicznych 2023.

Dodatkową atrakcją zawodów był „Bieg z przeszkodami”, w którym uczestniczył wybrany zawodnik z każdej drużyny. Wszystkie przeszkody były pokonywane zarówno przez przewodnika jak i psa, natomiast błędne wykonanie lub ominięcie przeszkody skutkowało koniecznością wykonania karnych przysiadów. Zwycięzcą biegu został Tomas KUTKO z Państwowej Służby Granicznej przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Litwy, II miejsce przypadło chor. SG Cezaremu BEDNAREK z Warmińsko-Mazurskiego OSG, natomiast III miejsce zajął chor. SG Andrzej PARFIENIUK z Podlaskiego OSG.

Ponadto Komenda Powiatowa Policji w Lubaniu w trakcie zawodów zwróciła się do Komendanta Ośrodka o wsparcie prowadzonych czynności psem służbowym do wyszukiwania narkotyków. Uczestniczący w zawodach funkcjonariusz Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie wraz z psem do wyszukiwania narkotyków oraz żołnierz Żandarmerii Wojskowej z psem w tej samej specjalności dokonali sprawdzenia sejfu pod kątem obecności substancji niedozwolonych. W sejfie ujawniono środki odurzające  w postaci 23.36 grama marihuany.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

do góry