W szkoleniu wzięli udział funkcjonariusze i pracownicy z Urzędu ds. Cudzoziemców KGSG, Morskiego, Podlaskiego, Nadwiślańskiego, Nadbużańskiego oraz Nadodrzańskiego Oddziału SG.
Głównym celem kursu było nabycie wiedzy z zakresu społecznych kompetencji komunikacyjnych, niezbędnych do prawidłowego realizowania zadań służbowych w stosunku do cudzoziemców, pochodzących z regionu Maghrebu, Bliskiego Wschodu i Zatoki Perskiej.
Zagadnienia programowe obejmowały bieżącą sytuację polityczną, społeczną i gospodarczą, a także uwarunkowania oraz przebieg aktualnych konfliktów w regionach Maghrebu, Bliskiego Wschodu i Zatoki Perskiej. Przedstawiono również zróżnicowanie religijne omawianego obszaru.
Ponadto uczestnicy zapoznali się z kulturowymi aspektami komunikacji interpersonalnej z cudzoziemcami pochodzącymi z tej części świata. Następnie omówione zostały migracje ludności z regionu Maghrebu, Bliskiego Wschodu i Zatoki Perskiej do Europy i Polski. Wsparcia merytorycznego podczas realizacji kursu udzielił ekspert zewnętrzny, który przedstawił specyfikę islamu na obszarze Maghrebu, Bliskiego Wschodu i Zatoki Perskiej, aspekty komunikacji z cudzoziemcami oraz podzielił się wiedzą i doświadczeniami z pobytu w omawianym regionie.
Przedsięwzięcie zostało zrealizowane z funduszy Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021 - program „Sprawy wewnętrzne”. Projekt NMF/PA18/001 pn. „Wzmocnienie kompetencji i kwalifikacji służ publicznych w obszarze migracji i azylu ze szczególnym uwzględnieniem przeciwdziałania nielegalnej migracji”.