Straż Graniczna Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych SG im. gen. bryg. Wilhelma Orlika-Rückemanna ,,Jest tysiące chorób, ale tylko jedno zdrowie” - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

,,Jest tysiące chorób, ale tylko jedno zdrowie”

Inez BIESIADA
11.07.2024

W Ośrodku Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu zakończyła się IV edycja kursu doskonalącego z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy.

W kursie w dniach 01 – 10.07.2024 r. wzięli udział funkcjonariusze z Nadwiślańskiego, Nadodrzańskiego, Morskiego, Warmińsko-Mazurskiego, Bieszczadzkiego oraz Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej .

Jednym z zaleceń WHO jest wprowadzenie jednolitego sposobu postepowania w zakresie pierwszej pomocy w służbach ratowniczych. Ratownicy udzielający kwalifikowanej pierwszej pomocy często są pierwsi na miejscu zdarzenia, ze względu na charakter wykonywanych zadań służbowych. Dość często mają kontakt z osobą w stanie nagłego zagrożenia życia. Muszą podejmować działania mające na celu uratowanie człowieka. Kształcenie funkcjonariuszy SG w zakresie KPP pozwala być gotowym na nagłe sytuację, a wiedza i umiejętności zdobyte w tym obszarze mogą mieć ogromny wpływ na przebieg służby jak i życie innych osób – uczestników wypadków. 

Przez 9 dni intensywnych zajęć słuchacze doskonalili umiejętności praktyczne przy wykorzystaniu sprzętu specjalistycznego przeznaczonego do ćwiczeń. Zakres czynności wykonywanych przez ratownika w ramach kwalifikowanej pierwszej pomocy obejmuje m.in.:
- resuscytację krążeniowo-oddechową, bezprzyrządową i przyrządową, z podaniem tlenu oraz zastosowaniem według wskazań defibrylatora zautomatyzowanego;
-  tamowanie krwotoków zewnętrznych i opatrywanie ran;
-  unieruchamianie złamań i podejrzeń złamań kości oraz zwichnięć;
-  ochronę przed wychłodzeniem lub przegrzaniem;
-  prowadzenie wstępnego postępowania przeciwwstrząsowego poprzez właściwe ułożenie osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, ochronę termiczną osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego;
- wsparcie psychiczne osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.

Dodatkowo zapoznawali się z procedurami udzielania pomocy medycznej oraz taktyką działań ratowniczych. W zespołach podejmowali działania medyczne w zaaranżowanych wcześniej zdarzeniach. Nad wysokim poziomem szkolenia czuwali  prowadzący szkolenie ratownicy medyczni, funkcjonariusz Państwowej Straży Pożarnej z Lubania oraz wykładowcy OSS SG w Lubaniu.

Uzyskanie tytułu Ratownika daje możliwość i obowiązek wykonywania czynności określonych w art. 14 Ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Ponadto szkolenia z zakresu KPP, przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa i efektywności działań funkcjonariuszy w sytuacjach awaryjnych.
 

do góry