Wiedza i umiejętności funkcjonariuszy Straży Granicznej w zakresie udzielania pierwszej pomocy są kluczowe z kilku powodów. Funkcjonariusze często są pierwsi na miejscu zdarzeń, takich jak wypadki czy nagłe problemy zdrowotne. Podczas wykonywania obowiązków służbowych, mogą napotkać osoby potrzebujące pomocy medycznej, dlatego szybka i skuteczna reakcja może uratować życie lub zapobiec poważnym obrażeniom. Wiedza z zakresu pierwszej pomocy pozwala również na humanitarne traktowanie wszystkich osób, niezależnie od ich statusu.
Kształcenie funkcjonariuszy SG w zakresie pierwszej pomocy podnosi standardy profesjonalizmu i gotowości do działania w różnych sytuacjach. Umiejętności udzielania pierwszej pomocy pozwalają np. na lepszą koordynację działań podczas współpracy z taki służbami jak: Policja, Pogotowie Ratunkowe czy Straż Pożarna.
Pozytywne oceny uczestników świadczą o wysokiej jakości kursu i jego przydatności. Słuchacze wyrazili przekonanie, że regularne szkolenia z pierwszej pomocy zwiększają ich gotowość do działania w sytuacjach kryzysowych i przyczyniają się do podnoszenia bezpieczeństwa zarówno obywateli, jak ich samych.