W szkoleniu ( 16 – 20.09.2024 r. ) wzięli udział przedstawiciele Nadwiślańskiego, Nadodrzańskiego, Morskiego, Nadbużańskiego, Warmińsko-Mazurskiego, Podlaskiego, Śląskiego oraz Bieszczadzkiego Oddziału SG.
W czasie zajęć uczestnicy zdobyli wiedzę oraz umiejętności pozwalające na określanie źródeł ustrojowego, materialnego i procesowego prawa administracyjnego, analizowali zakres obowiązywania i budowę Kodeksu postępowania administracyjnego oraz poznawali zasady postępowania administracyjnego i ich wagę dla prawidłowości postępowania. Uczyli się również prawidłowo rozpoznawać uczestników postępowania i charakter ich udziału w sprawie, określać ich prawa i obowiązki, a także poznawali przesłanki ustalania właściwości organu oraz wyłączenia organu upoważnionego pracownika z prowadzenia sprawy.
W toku dyskusji wykładowcy i słuchacze dzielili się uwagami na temat wszczynania i prowadzenia postępowania – głównie w kontekście postępowań wobec cudzoziemców, a także przeprowadzania oraz dokumentowania poszczególnych czynności dowodowych i czynności technicznych. Wiele uwagi poświęcono regulacjom dot. sposobów reakcji strony na przewlekłość postępowania lub bezczynność organu. Analizowano szczegóły dotyczące decyzji administracyjnej, jako podstawowego sposobu rozstrzygania. Omawiano także postanowienia, jako akty nierozstrzygające merytorycznie. W dalszej części szkolenia zgłębiano tajniki dotyczące zawiadomień i wezwań, doręczania pism i obliczania terminów. Na koniec omówiono zasady odpowiedzialności osoby prowadzącej postępowanie za bezczynność, przewlekłość lub wydanie decyzji z rażącym naruszeniem prawa.
Kurs był współfinansowany z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji (Projekt nr FAMI.03.01-IZ.00-0003/24 „Wzmocnienie kompetencji i kwalifikacji Straży Granicznej w obszarze powrotów”)