W szkoleniu wzięli udział funkcjonariusze z Nadwiślańskiego, Nadodrzańskiego, Morskiego, Warmińsko- Mazurskiego, Podlaskiego i Bieszczadzkiego Oddziału SG.
Kurs adresowany był do funkcjonariuszy i pracowników pionu ds. cudzoziemców, którzy realizują zadania związane z prowadzeniem postępowań administracyjnych w sprawie udzielenia cudzoziemcom zgody na pobyt ze względów humanitarnych, bądź też zgody na pobyt tolerowany. Omówiono przesłanki do udzielenia zgody na pobyt ze względów humanitarnych oraz zgody na pobyt tolerowany, poparte stosownym orzecznictwem zarówno na szczeblu sądów krajowych, jak i europejskich w kontekście ochrony cudzoziemców przed zobowiązaniem do powrotu. Wiele uwagi poświęcono zagadnieniom, związanym z praktycznymi aspektami prowadzenia postępowań i wydawania decyzji administracyjnych w sprawach udzielania zgody na pobyt ze względów humanitarnych oraz zgody na pobyt tolerowany.
W szkoleniu wziął udział ekspert z Departamentu Postępowań Uchodźczych Urzędu do Spraw Cudzoziemców, który zapoznał słuchaczy z technikami i metodami przesłuchań na podstawie nowoczesnej metody asylum interview methood zaadoptowanej na potrzeby postępowania dowodowego, prowadzonego w oparciu o przepisy kodeksu postępowania administracyjnego.
Warsztaty realizowane w ramach projektu nr FAMI.03.01-IZ.00-0003/24 „Wzmocnienie kompetencji
i kwalifikacji Straży Granicznej w obszarze powrotów”.