Wzięło w nim udział sześciu przewodników z nowo zakupionymi psami z Nadbużańskiego, Warmińsko – Mazurskiego, Podlaskiego, oraz Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.
Zakończone szkolenie to druga w tym roku edycja zrealizowana dla psów tej specjalności według nowo opracowanego programu. Założeniem jest zwiększenie potencjału Placówek SG w psy realizujące na wysokim poziomie zadania z zakresu pracy węchowej (tropienie, rozpoznawanie przedmiotów), przy jednoczesnej możliwości ich wykorzystania do rewirowania oraz obrony przewodnika w patrolu.
Zajęcia praktyczne przeprowadzone zostały w urozmaiconych warunkach terenowych (las, łąki, miejsca zurbanizowane) o zmiennych porach dnia i nocy oraz w różnych warunkach pogodowych. Ponadto w ćwiczeniach obronnych wykorzystano środki pozoracji. Ze względu na obecną sytuację na granicy szkolenie z zakresu pracy węchowej obejmowało nie tylko indywidualny zapach osoby ale również grupy pozorantów.
W trakcie szkolenia poza zajęciami praktycznymi, ukierunkowanymi głównie na pracę węchową i obronę przewodnika, słuchacze zdobyli również wiedzę z zakresu teorii szkolenia psów, przepisów regulujących użycie psa w służbie, w tym jako środka przymusu bezpośredniego, a także podstaw weterynarii i udzielania psu pierwszej pomocy w nagłych wypadkach.
Na zakończenie szkolenia słuchacze przystąpili do czterodniowego egzaminu końcowego, który obejmował ogólne posłuszeństwo oraz ćwiczenia specjalistyczne tj. przeszukiwanie pomieszczeń, przeszukiwanie terenu – rewirowanie, rozpoznawanie przedmiotów, a także tropienie śladów z rozpoznawaniem śladu. W każdym ćwiczeniu oceniano również przewodnika w zakresie umiejętności kierowania pracą psa w poszczególnych obszarach.
Panom Komendantom gratulujemy zaangażowanych i pełnych pasji funkcjonariuszy, a przewodnikom z psami życzymy satysfakcji z pracy oraz sukcesów w codziennej służbie!