Straż Graniczna Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych SG im. gen. bryg. Wilhelma Orlika-Rückemanna Szkolimy jak skutecznie udzielać kwalifikowanej pierwszej pomocy - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Szkolimy jak skutecznie udzielać kwalifikowanej pierwszej pomocy

Sonia PLEŚNIEROWICZ
04.10.2024

W Ośrodku Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu odbyła się VI edycja kursu doskonalącego z zakresu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy.

W dniach 23.09 – 03.10.2024 r. w kursie uczestniczyli przedstawiciele Nadwiślańskiego, Nadodrzańskiego, Morskiego, Nadbużańskiego, Warmińsko-Mazurskiego oraz Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Zgodnie z ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym, każda osoba znajdująca się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego ma prawo do natychmiastowej pomocy. Szkolenie z KPP umożliwia funkcjonariuszom skuteczne udzielanie tej pomocy do czasu przybycia profesjonalnych służb medycznych. Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym przewiduje, że jednostki współpracujące z systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego, w tym Straż Graniczna, powinny być przygotowane do realizacji zadań z zakresu ratownictwa medycznego. Szkolenie z KPP zapewnia odpowiednie przygotowanie do współpracy z innymi służbami ratunkowymi. W sytuacjach kryzysowych, takich jak np.: wypadki drogowe, katastrofy naturalne czy ataki terrorystyczne, umiejętność udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy może uratować życie i zdrowie wielu osób. Osoby przeszkolone mogą skutecznie działać w takich sytuacjach, minimalizując skutki zdarzeń. Zgodnie z obowiązującymi przepisami osoby, które zauważą kogoś w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, mają obowiązek podjęcia działań zmierzających do skutecznego powiadomienia odpowiednich służb oraz udzielenia pierwszej pomocy w miarę posiadanych możliwości i umiejętności. Przez 9 dni intensywnego kursu uczestnicy uczyli się i doskonalili umiejętności praktyczne, przy wykorzystaniu sprzętu specjalistycznego przeznaczonego do ćwiczeń z zakresu udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Zakres czynności wykonywanych przez ratownika w ramach kwalifikowanej pierwszej pomocy obejmuje między innymi:

  • resuscytację krążeniowo-oddechową, bezprzyrządową i przyrządową, z podaniem tlenu oraz zastosowaniem według wskazań defibrylatora zautomatyzowanego;
  • tamowanie krwotoków zewnętrznych i opatrywanie ran;
  • unieruchamianie złamań i podejrzeń złamań kości oraz zwichnięć;
  • ochronę przed wychłodzeniem lub przegrzaniem;
  • ewakuację z miejsca zdarzenia osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego;
  • wsparcie psychiczne osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.

Nad wysokim poziomem szkolenia czuwali prowadzący szkolenie ratownicy medyczni, funkcjonariusz Państwowej Straży Pożarnej z Lubania oraz wykładowcy OSS SG w Lubaniu.
Uzyskanie tytułu Ratownika daje możliwość i obowiązek wykonywania czynności określonych w art. 14 Ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Ponadto szkolenia z zakresu KPP, przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa i efektywności działań funkcjonariuszy w sytuacjach awaryjnych.
 
Gratulujemy pozytywnie zdanego egzaminu !

 

do góry